Park Narodowy Przylądka Igielnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Przylądka Igielnego
Ilustracja
Pomnik na Przylądku Igielnym
park narodowy
Państwo

 Południowa Afryka

Położenie

Prowincja Przylądkowa Zachodnia

Data utworzenia

1999[1]

Powierzchnia

56,9 km²[1]

Położenie na mapie Prowincji Przylądkowej Zachodniej
Mapa konturowa Prowincji Przylądkowej Zachodniej, blisko dolnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Przylądka Igielnego”
Położenie na mapie Południowej Afryki
Mapa konturowa Południowej Afryki, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Przylądka Igielnego”
Ziemia34°50′00″S 20°00′09″E/-34,833333 20,002500
Strona internetowa
Latarnia morska w Parku Narodowym

Park Narodowy Przylądka Igielnego (ang. Agulhas National Park) – park narodowy położony w Republice Południowej Afryki w Zachodniej Prowincji Przylądkowej, około 230 km w kierunku południowym od Kapsztadu. Park zajmuje przylądkowe równiny pomiędzy miasteczkami Gansbaai i Struisbaai.[potrzebny przypis] Nazwa Parku Narodowego Przylądka Igielnego pochodzi od znajdującego się tam Przylądka Igielnego, najdalszego południowego punktu kontynentu afrykańskiego. W lipcu 2011 roku powierzchnia parku wynosiła 5690 ha[1].

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Lokalna roślinność obejmuje około 2 000 gatunków roślin, w tym 100 endemicznych oraz ponad 110 gatunków z czerwonej księgi gatunków zagrożonych[2]. W oceanie obserwowano występowanie fok przylądkowych, wielorybów, delfinów i morświnów. Do zatok w wodach przybrzeżnych[3] przypływają od czerwca do listopada wieloryby biskajskie (Eubalaena australis), by dokonać krycia, rozrodu i karmienia młodych[2].

Występujące w okolicy ptaki to ostrygojad afrykański (Haematopus moquini)[4], rybitwa namibijska (Sternula balaenarum)[5]. Z płazów występuje m.in. platana przylądkowa (Xenopus gilli) z rodzaju Xenopus[6].

Nadbrzeżne równiny porasta roślinność typu Fynbos[2], w której występują m.in. Leucadendron elimense(inne języki) i Leucadendron laxum(inne języki)[2].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest Przylądek Igielny, będący geograficzną granicą Oceanów, Atlantyckiego i Indyjskiego jak też najbardziej wysunięty na południe skrawek Afryki. Obok wznosi się druga, najstarsza w RPA pracująca jeszcze latarnia morska, zamieniona w 1973 roku w muzeum.

Wieloryby, sezon obserwacji wielorybów przypada na listopad, grudzień i styczeń.

Cmentarzysko statków na terenie PN Przylądka Igielnego spoczywa wiele wraków, najbardziej znane to statki Zoetendal, Birkenhead i Armiston. Wiele eksponatów pochodzących z tych statków można obejrzeć w Muzeum Zatoniętych Okrętów (Bredasdorp Shipwreck museum) w Bredasdorp.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c South Africa National Parks - SANParks - Official Website - About SANParks
  2. a b c d Park Narodowy Agulhas. Wegetacja (ang.).
  3. Cape Coastal Waters IMMA, Marine Mammal Protected Areas Task Force [dostęp 2022-12-28] (ang.).
  4. Phil Hockey, Guy M. Kirwan, Peter F.D. Boesman, African Oystercatcher (Haematopus moquini), version 1.1, „Birds of the World”, 2021, DOI10.2173/bow.afroys1.01.1 [dostęp 2022-12-28] (ang.).
  5. Michael Gochfeld i inni, Damara Tern (Sternula balaenarum), version 1.0, „Birds of the World”, 2020, DOI10.2173/bow.damter2.01 [dostęp 2022-12-28] (ang.).
  6. FrogMAP - The Atlas of African Frogs, frogmap.adu.org.za [dostęp 2022-12-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]