Park Narodowy Rakiura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Rakiura
Rakiura National Park
Forest Stewart Island.jpg
Las na Wyspie Stewart
Położenie Wyspa Stewart (Nowa Zelandia)
Data utworzenia 2002
Powierzchnia 1570 km²
Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa lokalizacyjna Nowej Zelandii
Park Narodowy Rakiura
Park Narodowy Rakiura
Ziemia46°54′S 168°07′E/-46,900000 168,116667

Park Narodowy Rakiura (ang. Rakiura National Park) – jeden z czternastu parków narodowych w Nowej Zelandii. Zlokalizowany jest na Wyspie Stewart, zajmuje 85% jej powierzchni (1570 km²). Został utworzony w 2002 roku i jest najmłodszym parkiem narodowym w Nowej Zelandii. Tak jak pozostałe parki narodowe w Nowej Zelandii, jest zarządzany przez Department of Conservation.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Północna część wyspy porośnięta jest lasem, w którego skład wchodzą głównie nowozelandzkie endemity: kahikatea, rimu i zastrzalin totara. Pozostała część wyspy to głównie zarośla, mokradła, łąki alpejskie i inne tereny trawiaste[1].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Kaka w Parku Narodowym Rakiura

Na terenie parku można spotkać lokalny podgatunek kiwi brunatnego (przez niektóre źródła uważany za osobny gatunek), który zachowaniem i wyglądem nieco różni się od podgatunków spotykanych na pozostałych dwóch wyspach Nowej Zelandii[2]. Oprócz tego występuje tu krytycznie zagrożony nielot kakapo, zagrożona papuga kaka, endemiczny gatunek gołębia – garlica maoryska, cztery gatunki pingwinów (zagrożony wyginięciem pingwin żółtooki, najmniejszy gatunek pingwina – pingwinek mały, pingwin grubodzioby i pingwin skalny[3]) oraz dziewięć gatunków albatrosów[2]. Spotykano tutaj również pingwina grzebieniastego, który lęgnie się tylko na wyspach Snares[4].

Nieloty mają tu lepsze warunki życia niż na dwóch głównych wyspach Nowej Zelandii, ponieważ populacje inwazyjnych drapieżników takich jak gronostaje i fretki domowe nie są tu tak rozwinięte.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Department of Conservation. [Dostęp 27 listopada 2009].
  2. a b Wildlife Extra. [Dostęp 27 listopada 2009].
  3. 100% Pure New Zealand. Portal Urzędu Turystyki Nowej Zelandii. [Dostęp 27 listopada 2009].
  4. Center for Biological Diversity: SNARES CRESTED PENGUIN Eudyptes robustus [dostęp 2016-12-22].