Park Narodowy Rikuchu Kaigan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Rikuchū Kaigan
ilustracja
park narodowy
Państwo  Japonia
Położenie Honsiu
Data utworzenia 2 maja 1955
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Park Narodowy Rikuchū Kaigan
Park Narodowy Rikuchū Kaigan
Ziemia39°03′08,10″N 141°46′52,72″E/39,052250 141,781310

Park Narodowy Rikuchū Kaigan (jap. 陸中海岸国立公園 Rikuchū Kaigan Kokuritsu Kōen)park narodowy w Japonii, utworzony 2 maja 1955 roku. Obejmuje ochroną wąski fragment wybrzeża Pacyfiku o długości 180 km, położony w północno-wschodniej części wyspy Honsiu, w regionie Tōhoku, w prefekturze Iwate oraz częściowo w prefekturze Miyagi.

Rikuchū Kaigan

Park, którego powierzchnia wynosi 121,98 km² charakteryzuje się dobrze rozwiniętą, poszarpaną linią brzegową częstokroć w postaci wysokich (200 m), stromych klifów oraz z licznymi, choć niewielkimi zatokami.

Poszarpane wybrzeże w okolicy miasta Ōfunato

Połączenie parków[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku Park Narodowy Rikuchu Kaigan połączono z Tanesashi Kaigan Hashikamidake Prefectural Natural Park, tworząc Narodowy Park Rekonstrukcji Sanriku (jap. 三陸復興国立公園 Sanriku Fukkō Kokuritsu Kōen). Obejmuje on pas wybrzeża od miasta Hachinohe w prefekturze Aomori poprzez prefekturę Iwate do miasta Kesennuma w prefekturze Miyagi.

Decyzja o połączeniu parków i rekonstrukcji wybrzeża była wynikiem ogromnych zniszczeń powstałych wskutek trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]