Park Narodowy Rwenzori Mountains

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Rwenzori Mountains[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Uganda

Typ

przyrodniczy

Spełniane kryterium

VII, X

Numer ref.

684

Region[b]

Afryka

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1994
na 18. sesji

Położenie na mapie Ugandy
Mapa konturowa Ugandy, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Rwenzori Mountains”
Ziemia0°13′27,6″N 29°55′26,7″E/0,224333 29,924083

Park Narodowy Rwenzori Mountainspark narodowy położony w południowo-zachodniej Ugandzie. Park został utworzony w 1991 na powierzchni 996 km². W 1994 Park Narodowy Rwenzori Mountains został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Na dużą różnorodność i bujność roślinności parku narodowego wpływa kilka czynników: podłoże szczególnie bogate w minerały, wysoka wilgotność powietrza, stała temperatura i wysoki poziom promieniowania ultrafioletowego. Masyw górski Rwenzori, wokół którego rozciąga się park narodowy z sawannami, lasami tropikalnymi i terenami bagnistymi, należy do nielicznych miejsc w Afryce pokrytych w najwyższych partiach lodem i śniegiem. Jego najwyższy szczyt to Góra Stanleya (5109 m n.p.m.), trzecia pod względem wysokości góra Afryki. Klimat i roślinność, a co za tym idzie i krajobraz, zmieniają się tu w zależności od wysokości. W dolinach oraz odnogach Rwenzori rozciągają się rozległe tereny bagniste, a wysokie rośliny, takie jak choćby papirus, stają się naturalną tarczą ochronną dla żyjących tu słoni afrykańskich. Powyżej 1500 metrów rosną wysokopienne lasy. Na wysokości 2500 metrów zaczynają się gęste zarośla bambusowe – naturalne środowisko lamparta, ponad nimi znajdują się partie tropikalnych lasów spowite nieustanną mgłą. To właśnie obszar występowania gigantycznych roślin.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku występują: słoń afrykański, nosorożec, bawół afrykański, antylopa, koczkodan rudy, okapi leśne, lemury, gazela. Najsłynniejszym mieszkańcem tych lasów jest endemiczny goryl górski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]