Park Narodowy Schwarzwaldu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Schwarzwaldu
Nationalpark Schwarzwald
Logotyp Park Narodowy Schwarzwaldu
Ilustracja
Widok lasów parku narodowego w kierunku Hornisgrinde
park narodowy
Państwo  Niemcy
Położenie Schwarzwald
Siedziba Nationalpark Schwarzwald Schwarzwaldhochstraße 2
77889 Seebach
Data utworzenia 28 listopada 2013
Powierzchnia 100,62 km²
Plan Park Narodowy Schwarzwaldu
Położenie parku narodowego w północno-zachodnim Schwarzwaldzie
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Park Narodowy Schwarzwaldu
Park Narodowy Schwarzwaldu
Ziemia48°33′40″N 8°13′17″E/48,561111 8,221389
Strona internetowa
Huzenbachersee, jedno z jezior wytopiskowych na terenie parku
Łąki górskie typu grinde na szczycie Schliffkopf w granicach parku

Park Narodowy Schwarzwaldu (niem. Nationalpark Schwarzwald) – 15. park narodowy w Niemczech powołany decyzją landtagu Badenii-Wirtembergii 28 listopada 2013 r. z dniem wejścia w życie 1 stycznia 2014 roku[1]. Park zajmuje 10 062 ha w północnej części masywu Schwarzwaldu i jest pierwszym parkiem narodowym w Badenii-Wirtembergii[2].

Chroniony obszar[edytuj | edytuj kod]

Nowy park składa się z dwóch części, oddalonych od siebie o około 3,5 km. Południowy obwód Ruhestein ma 7615 ha i rozciąga się na południowy wschód od najwyższego szczytu północnego Schwarzwaldu, Hornisgrinde (1163 m n.p.m.) i dolinę potoku Schönmünz. Północny obwód Hoher Ochsenkopf/Plättig o obszarze 2447 ha obejmuje górę Hoher Ochsenkopf (1055 m n.p.m.) i tereny między Badener Höhe (1002 m n.p.m.) a Plättig, położone w granicach miasta Baden-Baden[2]. Z administracyjnego punktu widzenia leży na terenie powiatów: Freudenstadt, Ortenau, Rastatt i w mieście na prawach powiatu Baden-Baden[3].

Na terenie parku znajdują się wszystkie charakterystyczne dla północnej części masywu górskiego krajobrazy przyrodnicze: lasy z 62% udziałem świerka i 14% jodły[4], rodzaj hal zwanych tu Grinde, jeziora wytopiskowe, wąwozy, wodospady i bloki skalne. Obszar parku przecina turystyczna szosa widokowa Schwarzwaldhochstraße oraz kilka mniejszych dróg. Z granic parku wyłączono zabudowania, wyciągi narciarskie, skocznię i tereny prywatne[3].

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Do rzadkich gatunków zwierząt i roślin występujących w Parku Narodowym należą popielice, żmije, orlik i wełnianka. Oprócz tego występują tu typowi przedstawiciele fauny Schwarzwaldu tacy jak jeleń szlachetny, dzięcioł trójpalczasty czy sóweczka zwyczajna[5].

Założenia[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zaleca podwyższone standardy wobec nowo powstających parków narodowych, określanych mianem rozwojowych (ang. developing national park, niem. Entwicklungsnationalpark), jakie m.in. powołuje się na terytorium Niemiec[6][7]. Wśród nich jest obszar przekraczający 10 000 ha, aby móc w całości pomieścić co najmniej jeden ekosystem, oraz zapewnienie takich środków, by przynajmniej na 75% terenu przyroda została pozostawiona samej sobie (jako rezerwat ścisły)[6], co w przypadku Parku Narodowego Schwarzwaldu ma w pełni nastąpić po 30 latach[3][7]. Takie założenie zostały przyjęte przez ustawodawcę i aktywność człowieka będzie podejmowana w celu przyspieszenia możliwości powrotu lasu do stanu zbliżonego do naturalnego, a z czasem stopniowa ograniczana[4][7]. Okres przejściowy ma również pozwolić na dostosowanie się lokalnej ludności do nowych warunków.

Ustawa precyzuje sposób wyłonienia zarządu parku oraz organy władz, stowarzyszenia i inne organizacje, które są uprawnione do posiadania przedstawicieli w radzie naukowej parku (Beirat)[3].

Konsultacje społeczne[edytuj | edytuj kod]

Idea powołania parku narodowego na terenie Schwarzwaldu pochodzi z początku lat 90. XX wieku[8], jednak spotkała się ze sporym sprzeciwem miejscowej ludności.

Ponowne przygotowania do utworzenia parku narodowego rozpoczęto w 2011[9]. Przygotowana na potrzeby przedsięwzięcia analiza uwzględniała m.in. wpływ parku na ograniczenie gospodarki leśnej i zaopatrzenia mieszkańców i tartaków w drewno, turystykę oraz rozmiar strat wywołanych szkodnikami leśnymi (m.in. kornikami), które rozprzestrzenią się po zaprzestaniu stosowania środków ochronnych i możliwości odseparowania ich od terenów poza parkiem[4]. W czerwcu 2013 rozpoczęły się dwumiesięczne konsultacje społeczne, które przyciągnęły zarówno zwolenników, jak i przeciwników[9]. Według sondażu ok. 75% mieszkańców gmin, na których obszarze wyznaczono park, sprzeciwiła się jego powstaniu[10]. Z drugiej strony większość terenów przeznaczonych pod park należała do państwa i podlegała już ochronie w innych formach, co jest zresztą warunkiem koniecznym powołania parku według federalnej ustawy o ochronie środowiska[7][9]. W ramach kompromisu ograniczono obszar parku i wprowadzono 30-letni okres przejściowy we wdrażaniu wszystkich przepisów ochronnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nationalpark im Schwarzwald (niem.). Ministerium für Ländlichen Raum und Verbraucherschutz Baden-Württemberg. [dostęp 22 grudnia 2013].
  2. a b Der Nationalpark Schwarzwald: Eine Chance für die Region (niem.). Staatliche Naturschutzverwaltung Baden-Württemberg. [dostęp 22 grudnia 2013].
  3. a b c d Gesetz zur Errichtung des Nationalparks Schwarzwald und zur Änderung weiterer Vorschriften. Projekt z 8 października 2013 (niem.). Landtag von Baden-Württemberg. [dostęp 22 grudnia 2013].
  4. a b c pwc (praca zbiorowa): Gutachten zum potenziellen Nationalpark im Nordschwarzwald. WWF. [dostęp 22 grudnia 2013].
  5. Nationalpark Schwarzwald: Hier kommt die Wildnis zurück, „geo” [dostęp 2017-12-26] (niem.).
  6. a b BfN: National Parks (ang.). [dostęp 30 grudnia 2013].
  7. a b c d Warum im Nordschwarzwald? (niem.). Ministerium für Ländlichen Raum und Verbraucherschutz Baden-Württemberg. [dostęp 22 grudnia 2013].
  8. Parlamentsdokumentation des Landtags von Baden-Württemberg (niem.). Statistichses Landesamt Baden-Württemberg. [dostęp 2013-12-22].
  9. a b c Bürgerbeteiligung (niem.). Staatliche Naturschutzverwaltung Baden-Württemberg. [dostęp 22 grudnia 2013].
  10. Bürgerbefragung Nationalpark Nordschwarzwald (niem.). Gemeinde Baiersbronn. [dostęp 22 grudnia 2013].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]