Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft
Nationalpark Vorpommersche Boddenlandschaft
Logotyp Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft
Ilustracja
Półwysep Gellen na południu wyspy Hiddensee
park narodowy
Państwo

 Niemcy

Położenie

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Siedziba

Im Forst 5
18375 Born a. Darß

Data utworzenia

1 października 1990

Powierzchnia

786 km²

Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa konturowa Meklemburgii-Pomorza Przedniego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft”
Ziemia54°28′N 13°00′E/54,466667 13,000000
Strona internetowa

Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft (niem. Nationalpark Vorpommersche Boddenlandschaft) – największy park narodowy Meklemburgii-Pomorza Przedniego (powierzchnia 786 km²)[1] i trzeci co wielkości w Niemczech. Jest usytuowany na wybrzeżu Bałtyku. Obejmuje kilka półwyspów, wysp i obszarów przybrzeżnych będących w powiecie Vorpommern-Rügen. Powołany został 1 października 1990 r.[2]

Obszar[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy sięga od zachodniego wybrzeża pόłwyspu Darß, aż do zachodniego wybrzeża wyspy Rugii. Składa się on w znacznej mierze z powierzchni wodnych. Należą do nich wybrzeże Morza Bałtyckiego (granicą jest głębokość 10 m), zatoki na południe od Darß i Zingst oraz powierzchnie wodne między wyspami Hiddensee i Rugią. W skład parku wchodzą również wyspy Hiddensee, część Rugii, Ummanz, kilka malutkich wysepek pomiędzy tymi miejscami a także wiele lagun między lądami.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Park znany jest jako największe w Europie miejsce zimowania żurawi – jesienią przylatuje tu ponad 30 tys. tych ptaków[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BfN: II 2.3_6+7 Nationalparke in DL [online], www.bfn.de [dostęp 2017-12-26] (niem.).
  2. Büro für Landschaftsplanung und Umweltberatung Dipl.-Ing. Jörg Schmiedel, Die Nationalparkverordnung | Nationalpark Vorpommersche Boddenlandschaft [online], www.nationalpark-vorpommersche-boddenlandschaft.de [dostęp 2017-12-26] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-13] (niem.).
  3. Partnerstwo Odry – szlakiem przyrody [online], www.aktualnosciturystyczne.pl [dostęp 2017-12-26] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]