Park Przemysłowy i Usługowy w Bielsku-Białej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beskidzki Inkubator Technologiczny

Park Przemysłowy i Usługowy w Bielsku-Białej, PPiUpark technologiczny w Bielsku-Białej, znajdujący się w północnej części dzielnicy Wapienica. Istnieje od 2005 r. Teren Parku obejmuje 5,12 ha między drogą ekspresową S52 na południu, obszarem Wapienica Katowickiej SSE na północy, rzeką Wapienicą na wschodzie i ul. Wypoczynkową na zachodzie.

Działalność Parku ma na celu wsparcie rozwoju gospodarczego regionu, zapewnienie warunków rozwoju firmom technologicznym oraz umożliwienie współpracy świata nauki i biznesu oraz wsparcie komercjalizacji wiedzy[1]. Nie ma konkretnej specjalizacji branżowej, przy czym dominuje w nim przemysł motoryzacyjny. Jedną z głównych przyczyn jego utworzenia była potrzeba stworzenia nowych miejsc pracy[1].

Pomysł utworzenia Parku zrodził się w 1999 r. Biuro ds. Integracji Europejskiej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego skierowało wówczas do gmin informację o możliwości wsparcia takiego przedsięwzięcia ze środków Phare. W odpowiedzi Urząd Miejski w Bielsku-Białej we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego (ARR) opracował koncepcję utworzenia Parku Przemysłowego i Usługowego w stolicy Podbeskidzia[1].

Ostatecznie Park powstał w roku 2005. Od początku PPiU zarządza Agencja Rozwoju Regionalnego, która jest jednocześnie jednym z jego lokatorów. Właścicielem całego terenu jest miasto Bielsko-Biała, natomiast właścicielami znajdujących się w obrębie Parku obiektów są poszczególne firmy, dzierżawiące zajmowane przez siebie działki od miasta. Sam Park nie ma odrębnej struktury organizacyjnej[1].

Obecnie wiodącym inwestorem jest korporacja Eaton Automotive Systems. Swoje hale posiadają także Multiform z branży budowlanej i motoryzacyjnej, Hutchinson (przemysł motoryzacyjny) oraz TI Poland (również przemysł motoryzacyjny)[2].

Ponadto znajduje się tu Beskidzki Inkubator Technologiczny (BIT) – inkubator wybudowany przez ARR w latach 20052006. Jest to trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 3660 m², w którym znajduje się Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne, dysponujące 150 miejscami wraz z zapleczem socjalnym oraz bazą noclegową (33 pokoje), a także powierzchnie biurowe, zajmowane przez 30 firm. Planuje się powiększenie powierzchni obiektu poprzez dobudowanie części laboratoryjnej oraz zaplecza gastronomicznego i rekreacyjnego[1]. W ramach BIT działa także Beskidzkie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Ośrodek Doradztwa i Transferu Technologii[3].

Współpraca Parku z innymi instytucjami opiera się przede wszystkim na kontaktach Agencji Rozwoju Regionalnego, która nim zarządza[1]. ARR jest częścią lokalnego systemu wsparcia sektora MŚP, w którego skład wchodzą również Stowarzyszenie "Bielski Inkubator Przedsiębiorczości", Fundusz Pożyczkowy, Fundusz Poręczeń Kredytowych oraz Regionalna Izba Handlu i Przemysłu. Agencja nawiązała też współpracę z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku Białej. Ponadto PPiU współpracuje z parkami technologicznymi w Oświęcimiu i Katowicach oraz jest członkiem Krajowego Forum Parków Przemysłowych[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Baza Parków Technologicznych
  2. Park Przemysłowy i Usługowy na stronie Urzędu Miejskiego. [dostęp 2009-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-02)].
  3. Beskidzki Inkubator Technologiczny na stronie Urzędu Miejskiego. [dostęp 2009-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-02)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]