Park Sielanka w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Sielanka
Ilustracja
Wysepka na jednym ze stawów
Państwo  Polska
Miejscowość Łódź
Dzielnica Górna
Data założenia II poł. XIX wieku
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Park Sielanka
Park Sielanka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park Sielanka
Park Sielanka
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Park Sielanka
Park Sielanka
Ziemia51°43′45,5″N 19°26′57,0″E/51,729306 19,449167

Park Sielanka - mieści się w Łodzi w obszarze Nowego Rokicia, pomiędzy Kurakiem i Rokiciem (pomiędzy ulicą Pabianicką, Cieszkowskiego i Al. Jana Pawła II).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Park Sielanka - mapa

Jest to niewielki park, ale znacznie bardziej uczęszczany niż leżący nieopodal Park Słowackiego. Autorzy książki Parki Łodzi (red. Jakub Mowszowicz, Łódź 1962) piszą iż park powstał jeszcze w XIX wieku i obejmuje dawny park przypałacowy Ferdynanda Königa oraz ogród wypoczynkowy Sielanka. Zaniedbany pałac (ul. Pabianicka 49) jest przeznaczony na cele mieszkaniowe, zaś drugi pałac Königów (ul. Pabianicka 55) jest dawną siedzibą Hufca ZHP Łódź-Górna (obecnie ul. Kruczkowskiego 1b).

W parku znajdują się dwa płytkie zarybiane przez wędkarzy stawy. Stawy, zasilane wodą z wodociągów miejskich, zostały modernizowane w 1999 roku, kiedy to umocniono ich brzegi oraz oczyszczono dno. Ponadto w parku od strony Ronda Lotników Lwowskich, znajduje się wybudowany pod koniec lat 90. XX wieku plac zabaw a także stoły do ping-ponga. W środkowej części parku usypana jest górka saneczkowa, a w południowo-zachodniej części usytuowane jest boisko do piłki nożnej. W parku żyją kaczki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]