Park Yeon-mi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Yeon-mi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 października 1993
Hyesan, Korea Północna
Zawód aktywistka na rzecz praw człowieka, prezenterka telewizyjna
Miejsce zamieszkania Seul
 Korea Południowa
Strona internetowa
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Park.

Park Yeon-mi (ur. 4 października 1993 w Hyesan) – koreańska aktywista na rzecz praw człowieka i prezenterka telewizyjna, uciekinierka z Korei Północnej.

Życiorys[edytuj]

Wczesne życie[edytuj]

Dzieciństwo spędziła w Hyesan[1]. Rodzina Park Yeon-mi w latach 90. była w porównaniu do innych Koreańczyków z Północy zamożna[1]. Rodzina Park nie odczuwała problemów z wyżywieniem podczas wielkiego głodu dzięki ojcu, który nielegalnie handlował metalami szlachetnymi[2]. Park Yeon-mi nosiła importowane z Japonii ubrania, a jej matka paradowała po mieście z torebką Chanel[1]. W 2002 roku ojciec Park Yeon-mi trafił do obozu na 17 lat za nielegalny biznes prowadzony z handlarzami zza chińskiej granicy[2]. Matka Park Yeon-mi trafiła na kilka miesięcy do aresztu[1]. 11-letnia Park wraz ze starszą siostrą zostały pozostawione same sobie[1]. Nie uczęszczały do szkoły, myły się w rzece oraz żywiły się tym, co znalazły (później Park przyznała, że przez rok mieszkały z siostrą oddzielnie)[1].

W 2002 roku oglądała egzekucję na stadionie w Hyesan[1]. W wyniku egzekucji zginęła przyjaciółka jej matki (prawdopodobnie za posiadanie pirackich filmów południowokoreańskich lub za oglądanie filmów z Jamesem Bondem)[1]. Informacja ta była kwestionowana. Inni uciekinierzy z Hyesan twierdzili, że publiczne egzekucje odbywały się zawsze na pobliskim lotnisku[1]. W ocenie uciekinierów, ostatnia egzekucja odbyła się przed 2000 rokiem[1]. Wiele osób kwestionuje przyczynę egzekucji, twierdząc, że za oglądanie zakazanych filmów grozi tylko więzienie[1].

Ucieczka z Korei Północnej[edytuj]

W 2005 roku ojciec Park Yeon-mi wydostał się z więzienia ze względu na zdiagnozowany nowotwór jelita grubego i opłacenie władz placówki[1][2]. Wkrótce potem Park wraz z rodzicami uciekła z Korei Północnej[1]. Według zeznań Park, przeprawa była trudna, gdyż musiała przepłynąć rzekę i przejść trzy lub cztery górskie szczyty pod osłoną nocy w zniszczonych butach[1]. Wiele osób poddało w wątpliwość historię z ucieczką, gdyż w sąsiedztwie Hyesan nie ma wysokich gór[1].

Decyzję o ucieczce przyspieszyła 16-letnia siostra Park Yeon-mi, która wraz z kolegą opuściła kraj[2].

W innej wersji Park opowiedziała, że uciekła tylko z matką w 2007 roku[2]. W Chinach kobiety skorzystały z usług przemytników ludzi, by odnaleźć siostrę Yeon-mi[2]. Po dotarciu do Chin jeden z przemytników zażądał od 14-letniej Yeon-mi seksu, grożąc zgłoszeniem nielegalnych uciekinierów do chińskich władz[2]. Matka Yeon-mi przekonała przemytnika, by zamiast dziewczynki zgwałcił ją[2]. Yeon-mi widziała gwałt[2]. Do Park i jej matki dołączył wkrótce ojciec, który w 2008 roku zmarł w Chinach[2]. Ojciec Park Yeon-mi został pochowany w prowizorycznym grobie[3]. Podróżując nielegalnie z matką, Yeonmi dotarła do Mongolii, a stamtąd do Korei Południowej[2].

Życie w Korei Południowej[edytuj]

Obecnie wraz z kilkoma uciekinierkami z Korei Północnej prowadzi program telewizyjny szydzący z reżimu Kim Dzong Una[1]. Duża popularność programu sprawiła, że Park Yeon-mi została okrzyknięta „północnokoreańską Paris Hilton[1].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q Adam Parfeniuk: Uciekinierzy z Korei Północnej przyłapani na kłamstwie. Po co fabrykują swoje życiorysy? (pol.). wiadomosci.wp.pl, 2015-02-11. [dostęp 2015-08-19].
  2. a b c d e f g h i j k Tomasz Baliszewski: W wieku 9 lat oglądała zbiorową egzekucję. Dziewczyna mówi o życiu w Korei Północnej (pol.). natemat.pl. [dostęp 2015-08-19].
  3. Celebryci gnębią Kima (pol.). wprost.pl. [dostęp 2015-08-19].

Linki zewnętrzne[edytuj]