Park Yeon-mi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Yeon-mi
박연미
Ilustracja
Park Yeon-mi (2018)
Data i miejsce urodzenia

4 października 1993
Hyesan

Zawód, zajęcie

aktywistka na rzecz praw człowieka, prezenterka telewizyjna

Miejsce zamieszkania

Seul

podpis

Park Yeon-mi (kor. 박연미, ur. 4 października 1993 w Hyesan) – północnokoreańska aktywistka na rzecz praw człowieka i prezenterka telewizyjna, uciekinierka z Korei Północnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędziła w Hyesan[1]. Rodzina Park Yeon-mi w latach 90. XX wieku była w porównaniu do innych Koreańczyków z Północy zamożna[1]. Rodzina Park nie odczuwała problemów z wyżywieniem podczas wielkiego głodu dzięki ojcu, który nielegalnie handlował metalami szlachetnymi[2]. W 2002 roku ojciec Park Yeon-mi trafił do obozu na 17 lat za nielegalny biznes prowadzony z handlarzami zza chińskiej granicy[2]. Matka Park Yeon-mi trafiła na kilka miesięcy do aresztu[1]. 11-letnia Park wraz ze starszą siostrą zostały pozostawione same sobie[1]. Nie uczęszczały do szkoły, myły się w rzece oraz żywiły się tym, co znalazły (później Park przyznała, że przez rok mieszkały z siostrą oddzielnie)[1].

W 2002 roku oglądała egzekucję na stadionie w Hyesan[1]. W wyniku egzekucji zginęła przyjaciółka jej matki (prawdopodobnie za posiadanie pirackich filmów południowokoreańskich lub za oglądanie filmów z Jamesem Bondem)[1]. Informacja ta była kwestionowana. Inni uciekinierzy z Hyesan twierdzili, że publiczne egzekucje odbywały się zawsze na pobliskim lotnisku[1]. W ocenie uciekinierów, ostatnia egzekucja odbyła się przed 2000 rokiem[1]. Rosyjski orientalista Andriej Łańkow zakwestionował przyczynę egzekucji, twierdząc, że za oglądanie zakazanych filmów grozi tylko więzienie[1].

Nieścisłości w historiach Yeon-mi tłumaczy barierą językową, która na wstępnym etapie jej działalności nie pozwalała jej opisać swoich wspomnień w dokładny sposób.

Ucieczka z Korei Północnej[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku ojciec Park Yeon-mi wydostał się z więzienia ze względu na zdiagnozowany nowotwór jelita grubego i opłacenie władz placówki[1][2]. Wkrótce potem Park wraz z matką uciekła z Korei Północnej[1][2]. Według zeznań Park, przeprawa była trudna, gdyż musiała przepłynąć rzekę i przejść trzy lub cztery górskie szczyty pod osłoną nocy w zniszczonych butach[1]. Decyzję o ucieczce przyspieszyła 16-letnia siostra Park Yeon-mi, która wraz z kolegą opuściła kraj[2].

W Chinach kobiety skorzystały z usług przemytników ludzi, by odnaleźć siostrę Yeon-mi[2]. Po dotarciu do Chin jeden z przemytników zażądał od 14-letniej Yeon-mi seksu, grożąc zgłoszeniem nielegalnych uciekinierów do chińskich władz[2]. Matka Yeon-mi przekonała przemytnika, by zamiast dziewczynki zgwałcił ją[2], na co musiała patrzeć Yeon-mi[2]. Do Park i jej matki dołączył wkrótce ojciec, który w 2008 roku zmarł w Chinach[2]. Ojciec Park Yeon-mi został pochowany w prowizorycznym grobie[3]. Podróżując nielegalnie z matką, Yeon-mi dotarła do Mongolii, a stamtąd do Korei Południowej[2].

Życie w Korei Południowej[edytuj | edytuj kod]

Obecnie wraz z kilkoma uciekinierkami z Korei Północnej prowadzi program telewizyjny szydzący z reżimu Kim Dzong Una[1]. Duża popularność programu sprawiła, że Park Yeon-mi została okrzyknięta „północnokoreańską Paris Hilton[1].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o Adam Parfeniuk: Uciekinierzy z Korei Północnej przyłapani na kłamstwie. Po co fabrykują swoje życiorysy?. wiadomosci.wp.pl, 2015-02-11. [dostęp 2015-08-19]. (pol.).
  2. a b c d e f g h i j k Tomasz Baliszewski: W wieku 9 lat oglądała zbiorową egzekucję. Dziewczyna mówi o życiu w Korei Północnej. natemat.pl. [dostęp 2015-08-19]. (pol.).
  3. Celebryci gnębią Kima. wprost.pl. [dostęp 2015-08-19]. (pol.).