Park Yeon-mi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Yeon-mi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 października 1993
Hyesan, Korea Północna
Zawód aktywistka na rzecz praw człowieka, prezenterka telewizyjna
Miejsce zamieszkania Seul
 Korea Południowa
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Park.

Park Yeon-mi (kor. 박연미, ur. 4 października 1993 w Hyesan) – koreańska aktywista na rzecz praw człowieka i prezenterka telewizyjna, uciekinierka z Korei Północnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędziła w Hyesan[1]. Rodzina Park Yeon-mi w latach 90. XX wieku była w porównaniu do innych Koreańczyków z Północy zamożna[1]. Rodzina Park nie odczuwała problemów z wyżywieniem podczas wielkiego głodu dzięki ojcu, który nielegalnie handlował metalami szlachetnymi[2]. Park Yeon-mi nosiła importowane z Japonii ubrania, a jej matka paradowała po mieście z torebką Chanel[1]. W 2002 roku ojciec Park Yeon-mi trafił do obozu na 17 lat za nielegalny biznes prowadzony z handlarzami zza chińskiej granicy[2]. Matka Park Yeon-mi trafiła na kilka miesięcy do aresztu[1]. 11-letnia Park wraz ze starszą siostrą zostały pozostawione same sobie[1]. Nie uczęszczały do szkoły, myły się w rzece oraz żywiły się tym, co znalazły (później Park przyznała, że przez rok mieszkały z siostrą oddzielnie)[1].

W 2002 roku oglądała egzekucję na stadionie w Hyesan[1]. W wyniku egzekucji zginęła przyjaciółka jej matki (prawdopodobnie za posiadanie pirackich filmów południowokoreańskich lub za oglądanie filmów z Jamesem Bondem)[1]. Informacja ta była kwestionowana. Inni uciekinierzy z Hyesan twierdzili, że publiczne egzekucje odbywały się zawsze na pobliskim lotnisku[1]. W ocenie uciekinierów, ostatnia egzekucja odbyła się przed 2000 rokiem[1]. Wiele osób kwestionuje przyczynę egzekucji, twierdząc, że za oglądanie zakazanych filmów grozi tylko więzienie[1].

Ucieczka z Korei Północnej[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku ojciec Park Yeon-mi wydostał się z więzienia ze względu na zdiagnozowany nowotwór jelita grubego i opłacenie władz placówki[1][2]. Wkrótce potem Park wraz z rodzicami uciekła z Korei Północnej[1]. Według zeznań Park, przeprawa była trudna, gdyż musiała przepłynąć rzekę i przejść trzy lub cztery górskie szczyty pod osłoną nocy w zniszczonych butach[1]. Wiele osób poddało w wątpliwość historię z ucieczką, gdyż w sąsiedztwie Hyesan nie ma wysokich gór[1].

Decyzję o ucieczce przyspieszyła 16-letnia siostra Park Yeon-mi, która wraz z kolegą opuściła kraj[2].

W innej wersji Park opowiedziała, że uciekła tylko z matką w 2007 roku[2]. W Chinach kobiety skorzystały z usług przemytników ludzi, by odnaleźć siostrę Yeon-mi[2]. Po dotarciu do Chin jeden z przemytników zażądał od 14-letniej Yeon-mi seksu, grożąc zgłoszeniem nielegalnych uciekinierów do chińskich władz[2]. Matka Yeon-mi przekonała przemytnika, by zamiast dziewczynki zgwałcił ją[2]. Yeon-mi widziała gwałt[2]. Do Park i jej matki dołączył wkrótce ojciec, który w 2008 roku zmarł w Chinach[2]. Ojciec Park Yeon-mi został pochowany w prowizorycznym grobie[3]. Podróżując nielegalnie z matką, Yeonmi dotarła do Mongolii, a stamtąd do Korei Południowej[2].

Życie w Korei Południowej[edytuj | edytuj kod]

Obecnie wraz z kilkoma uciekinierkami z Korei Północnej prowadzi program telewizyjny szydzący z reżimu Kim Dzong Una[1]. Duża popularność programu sprawiła, że Park Yeon-mi została okrzyknięta „północnokoreańską Paris Hilton[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q Adam Parfeniuk: Uciekinierzy z Korei Północnej przyłapani na kłamstwie. Po co fabrykują swoje życiorysy? (pol.). wiadomosci.wp.pl, 2015-02-11. [dostęp 2015-08-19].
  2. a b c d e f g h i j k Tomasz Baliszewski: W wieku 9 lat oglądała zbiorową egzekucję. Dziewczyna mówi o życiu w Korei Północnej (pol.). natemat.pl. [dostęp 2015-08-19].
  3. Celebryci gnębią Kima (pol.). wprost.pl. [dostęp 2015-08-19].