Przejdź do zawartości

Park Zdrojowy im. hrabiego Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziornie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Zdrojowy im. hr. Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziornie
Ilustracja
Tężnia solankowa i alejki na północnym skraju parku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Konstancin-Jeziorna

Położenie na mapie Konstancina-Jeziorny
Mapa konturowa Konstancina-Jeziorny, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy im. hr. Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziornie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy im. hr. Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziornie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy im. hr. Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziornie”
Położenie na mapie powiatu piaseczyńskiego
Mapa konturowa powiatu piaseczyńskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy im. hr. Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziornie”
Położenie na mapie gminy Konstancin-Jeziorna
Mapa konturowa gminy Konstancin-Jeziorna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy im. hr. Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziornie”
Ziemia52°05′08,1″N 21°06′59,5″E/52,085583 21,116528

Park Zdrojowy im. hr. Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziorniepark zlokalizowany w Konstancinie-Jeziornie, w powiecie piaseczyńskim, w woj. mazowieckim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park powstał na przełomie XIX i XX wieku, urządzono go w stylu angielskim i należał do pierwotnego planu zagospodarowania letniska Konstancin jako "park zakładowy" wraz z drugim parkiem na terenie obecnego osiedla Grapa.

W 2009 roku uchwałą Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny nadano mu imię hr. Witolda Skórzewskiego, na cześć założyciela letniska Konstancin[1].

W latach 2010–2012 miała miejsce rewitalizacja parku. Dokonano regulacji drzewostanu, oczyszczenia brzegów rzek Jeziorki i Małej, wymiany ciągów pieszych oraz wybudowano system pomostów na podmokłym terenie na wschodnim skraju parku[2].

W ramach rewitalizacji przebudowano nie tylko Aleję Główną w parku, ale także ul. Sienkiewicza, tworząc Trakt Spacerowy im. H. Sienkiewicza, biegnący w osi Alei Głównej aż do ul. Sobieskiego.

Wybudowano także dwa nowe place zabaw (przy ul. Matejki i przy ul. Sienkiewicza), oraz wybudowano od nowa plac zabaw przy restauracji Zdrojowa[2].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Od 1900 do 1952 roku do parku dojeżdżały pociągi kolejki wilanowskiej kursujące z Placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Przystanek kolejowy Konstancin znajdował się w miejscu obecnego Centrum Hydroterapii "Eva Park&Spa". Należący do niego budynek dworca zaprojektował Józef Pius Dziekoński.

Przy głównej alei znajduje się tężnia solankowa wzniesiona w latach 19741979[3] (40 m długości i 6 m wysokości). Na jej wewnętrznym placu zlokalizowany jest grzybek inhalatora, z którego wydobywa się mgła solankowa. Wstęp do tężni jest płatny, czynna jest od kwietnia do października, zimą jest nieczynna[4].

Pod koniec 2014 roku wyburzono stojące naprzeciw tężni budynki uzdrowiska "Przy Źródle" i wybudowano w tym miejscu nowoczesne Centrum Hydroterapii którego otwarcie odbyło się w połowie 2016 roku[5].

Przy głównej alei parku przed wojną postawiono w parku głaz z ku czci założyciela Konstancina - Witolda hr. Skórzewskiego (1937), zaś w 1997 – kolumnę na pamiątkę 100-lecia założenia letniska.

Na skrzyżowaniu ulic Piotra Skargi i Źródlanej zlokalizowana jest Kawiarnia Beza. Przy ul. Źródlanej znajduje się budynek Hotelu Konstancja.

Amfiteatr w Parku Zdrojowym

Między aleją główną, a ul. Matejki, w pierwszej dekadzie XXI wieku wybudowany został amfiteatr. Na jego tyłach do lat 60. XX wieku znajdowało się drewniane kasyno. Powstało w 1899 r. według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego[6].

Na terenie Parku znajduje się stacja Konstancińskiego Roweru Miejskiego, przy skrzyżowaniu alei Sienkiewicza z ulicą Sobieskiego[7]. Oprócz zwykłych rowerów dla dorosłych są tam również małe rowery dla dzieci[7].

W 2017 roku park powiększono o alejki biegnące wzdłuż Jeziorki do Grapy po wale przeciwpowodziowym oraz po dawnej grobli kolejki wilanowskiej, wzdłuż której posadzono sto dębów na pamiątkę stulecia uzdrowiska, tworząc żywą "Aleję Pomnik"[8]. Utworzono również "Bulwar imienia prof. Jana Haftka" w miejscu części ulicy Mostowej[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała RM w ISAP
  2. a b Park Zdrojowy w Konstancinie skończony! [dostęp: 14 czerwca 2013]
  3. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, uzdrowisko-konstancin.pl [dostęp: 28 września 2009]
  4. Park Zdrojowy, pascal.pl [dostęp: 28 września 2009]
  5. Powstanie Centrum Hydroterapii w Konstancinie-Jeziornie [dostęp: 14 czerwca 2013]
  6. Jerzy S. Majewski, Park Zdrojowy, miasta.gazeta.pl, 5 lipca 2006 r. [dostęp: 28 września 2009]
  7. a b Konstanciński Rower Miejski. [dostęp 2017-10-05].
  8. 100 dębów na 100-lecie uzdrowiska Konstancin. [w:] Biuletyn informacyjny gminy Konstancin-Jeziorna nr 5(27)/2017 [on-line]. s. 15. [dostęp 2017-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-05)].
  9. Piotr Chmielewski: Bulwar Haftka i deptak Seydla. W Parku Zdrojowym coraz więcej znamienitych nazwisk. [w:] Piaseczno News [on-line]. 2017-09-06. [dostęp 2017-10-05].