Park Zdrojowy w Ciechocinku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Zdrojowy
Obiekt zabytkowy nr rej. A/1303 z 11.05.1994
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Ciechocinek

Powierzchnia

19 ha

Data założenia

1872

Projektant

Hipolit Cybulski

Położenie na mapie Ciechocinka
Mapa konturowa Ciechocinka, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy”
Położenie na mapie powiatu aleksandrowskiego
Mapa konturowa powiatu aleksandrowskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy”
Ziemia52°53′10,17″N 18°46′57,78″E/52,886158 18,782717

Park Zdrojowy w Ciechocinku – największy (19 ha) z czterech parków Ciechocinka utworzony w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego w modyfikacji i udoskonaleniu Franciszka Szaniora[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park Zdrojowy w Ciechocinku powstał z ogrodu spacerowego przy galerii spacerowej zaaranżowanych w czasie budowy hotelu Karola Müllera według projektu Franciszka Tournelle'a w 1851. Obecnie posiada interesujący starodrzew. Oprócz klonów, dębów, lip i świerków występują tu również kłęk kanadyjski, miłorząb dwuklapowy, skrzydłorzech kaukaski i tulipanowiec amerykański. Znajduje się tu jeden pomnik przyrodydąb szypułkowy o wysokości 22 metry i obwodzie 390 cm[2].

W miejscu starej, spalonej – oddano do użytku nową galerię spacerową. W latach 1880-1881 zbudowano w Parku w "stylu szwajcarskim" – charakterystycznym od tamtego czasu dla Ciechocinka – pijalnię wód mineralnych projektu Edwarda Cichockiego. Pijalnia jest konstrukcją słupowo-ryglową, szalowaną deskami. Od wschodu posiada przybudówkę z wieżyczką. Została przebudowana w okresie międzywojennym. W pijalni mieści się obecnie sala koncertowa i kawiarnia "Bristol".

W roku 1909 wybudowano w centrum Parku drewnianą muszlę koncertową w stylu zakopiańskim (projekt: Paweł Fedders). Inne przykłady parkowej architektury to fontanna "Jaś i Małgosia" oraz budynek maszyny parowej[potrzebny przypis].

Obecnie w muszli koncertowej odbywa się szereg imprez kulturalnych rangi krajowej: Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej Ciechocińskie Impresje Artystyczne, Festiwal Operowo-Operetkowy, Wielka Gala Tenorów, Ciechociński Festiwal Bluesowy – oraz lokalnej: Regionalny Przegląd Orkiestr i zespołów strażackich Na deptaku w Ciechocinku i Festiwal Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Park Zdrojowy [online], Urząd Miejski w Ciechocinku [zarchiwizowane z adresu 2013-07-10] (pol.).
  2. Barbara Górecka, Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym [online], krajoznawcy.info.pl, 16 grudnia 2013 [dostęp 2013-12-16] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]