Park Zdrojowy w Ciechocinku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Zdrojowy
Obiekt zabytkowy nr rej. A/1303 z 11.05.1994
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Miejscowość Ciechocinek
Powierzchnia 19 ha
Data założenia 1872
Projektant Hipolit Cybulski
Położenie na mapie Ciechocinka
Mapa lokalizacyjna Ciechocinka
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Położenie na mapie powiatu aleksandrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu aleksandrowskiego
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Ziemia52°53′10,17″N 18°46′57,78″E/52,886158 18,782717

Park Zdrojowy w Ciechocinku – największy (19 ha) z czterech parków Ciechocinka utworzony w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego w modyfikacji i udoskonaleniu Franciszka Szaniora[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park Zdrojowy w Ciechocinku powstał z ogrodu spacerowego przy galerii spacerowej zaaranżowanych w czasie budowy hotelu Karola Müllera według projektu Franciszka Tournelle'a w 1851. Obecnie posiada interesujący starodrzew. Oprócz klonów, dębów, lip i świerków występują tu również kłęk kanadyjski, miłorząb dwuklapowy, skrzydłorzech kaukaski i tulipanowiec amerykański. Znajduje się tu jeden pomnik przyrodydąb szypułkowy o wysokości 22 metry i obwodzie 390 cm[2].

W miejscu starej, spalonej – oddano do użytku nową galerię spacerową. W latach 1880-1881 zbudowano w Parku w "stylu szwajcarskim" – charakterystycznym od tamtego czasu dla Ciechocinka – pijalnię wód mineralnych projektu Edwarda Cichockiego. Pijalnia jest konstrukcją słupowo-ryglową, szalowaną deskami. Od wschodu posiada przybudówkę z wieżyczką. Została przebudowana w okresie międzywojennym. W pijalni mieści się obecnie sala koncertowa i kawiarnia "Bristol".

W roku 1909 wybudowano w centrum Parku drewnianą muszlę koncertową w stylu zakopiańskim (projekt: Paweł Fedders). Inne przykłady parkowej architektury to fontanna "Jaś i Małgosia" oraz budynek maszyny parowej[3].

Obecnie w muszli koncertowej odbywa się szereg imprez kulturalnych rangi krajowej: Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej Ciechocińskie Impresje Artystyczne, Festiwal Operowo-Operetkowy, Wielka Gala Tenorów, Ciechociński Festiwal Bluesowy – oraz lokalnej: Regionalny Przegląd Orkiestr i zespołów strażackich Na deptaku w Ciechocinku i Festiwal Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Park Zdrojowy (pol.). ciechocinek.pl.
  2. [http://krajoznawcy.info.pl/dlugie-spacery-w-parku-zdrojowym-28517 Ciechocinek Długie spacery w Parku Zdrojowym] (pol.). krajoznawcy.info.pl. [dostęp 2013-12-16].
  3. Park Zdrojowy w Ciechocinku (pol.). miasteria.pl. [dostęp 2009-07-13].