Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Zdrojowy
Obiekt zabytkowy nr rej. 1116/WŁz l986r.
Ilustracja
Pijalnia wód mineralnych
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Duszniki-Zdrój

Powierzchnia

5,4 ha

Położenie na mapie Dusznik Zdrój
Mapa konturowa Dusznik Zdrój, u góry znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Zdrojowy”
Ziemia50°23′34″N 16°23′04″E/50,392778 16,384444

Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdrojupark zdrojowy o powierzchni 5,4 hektara[1][2], znajdujący się na południowy wschód od centrum Dusznik-Zdroju. Park jest objęty strefami przyrody: obszarem chronionego krajobrazu Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich. Gór Orlickich oraz strefą otuliny Parku Narodowego Gór Stołowych[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Duszniki oficjalnie stały się uzdrowiskiem pod koniec XVIII w.[3] Woda Zimny Zdrój została wpisana na listę wód leczniczych w 1769 r., a w 1797 r. rozpoczęło się właściwe leczenie podgrzaną wodą mineralną[3]. Na południe od miasta wybudowano uzdrowisko, lecz park zaczęto tworzyć wraz z budową palmiarni, którą ukończono w 1885 r.[3] Na utrzymanie parku płacili mieszkańcy Dusznik, ponadto miasto otrzymało pieniądze z ubezpieczenia po wojnie austriacko-pruskiej[3]. W 1946 r. w parku zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Chopinowski[2]. Park znacznie przebudowano po powodzi w 1997 r. – zamieniono asfalt alejek na granit, dosadzono drzewa oraz wykonano cięcia pielęgnacyjne[2].

Obiekty na terenie parku[edytuj | edytuj kod]

 • Pijalnia Wód Mineralnych – budynek powstał w I połowie XIX w. Oferuje wody mineralne Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz i Zdrój Zimny[1]
 • Źródło Agata – umieszczone na uboczu parku źródło na wolnym powietrzu i obudowane murkiem. Zawiera szczawę wodorowęglanowo-sodowo-magnezową, naturalnie gazowaną, o temperaturze 12 stopni. W odróżnieniu od wód serwowanych w pijalniach jest bezpłatna[4]
 • Teatr Zdrojowy, zwany również dworkiem im. Fryderyka Chopina – od 1802 r. miejsce spotkań towarzyskich. W 1826 r. dał tu dwa koncerty Fryderyk Chopin[1] i po raz pierwszy w życiu miał się zakochać. Jego wybranką byłą Libusza, podająca kuracjuszom kubki z wodą mineralną[2]. Obecnie odbywa się tu corocznie Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, oraz koncerty promenadowe, przedstawienia teatralne, itp.[3]
 • Kolorowa Fontanna – jedna z trzech fontann w parku, podświetlana
 • Pomnik Fryderyka Chopina - odsłonięty w 1976 roku, a jego autorem jest artysta rzeźbiarz Jan Kucz[3].
 • Sanatorium Jan Kazimierz - zbudowane na początku XX wieku[3].

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Drzewostan składa się z 12 gatunków drzew iglastych i 20 gatunków drzew liściastych, głównie z buków, kasztanowców i lip[3]. Występuje tu m.in. lipa drobnolistna, klon zwyczajny, olsza czarna, kasztanowiec biały, jesion wyniosły, buk zwyczajny, miłorząb dwuklapowy, a z drzew iglastych m.in. świerk pospolity, cyprysik nutkajski, jedlica Douglasa, cis pospolity[2]. Na terenie parku rośnie 6 pomników przyrody: cztery lipy drobnolistne o obwodach od 316 do 760 cm oraz dwa buki pospolite o obwodach 312 i 365 cm[3]. Jednym z ogrodów na terenie parku jest ogród fenologiczny, podzielony na 4 części, zwane porami roku, każda z innym czasem kwitnienia roślin[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez park przebiegają następujące szlaki turystyczne:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Park Zdrojowy Suszniki-Zdrój. [w:] Ziemia Kłodzka [on-line]. [dostęp 2017-05-14]. (pol.).
 2. a b c d e f Park w Dusznikach-Zdroju. [w:] Parki i ogrody [on-line]. Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła". [dostęp 2017-05-14].
 3. a b c d e f g h i Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 14: Góry Bystrzyckie i Orlickie. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1992, s. 71, 72. ISBN 83-7005-340-8.
 4. Źródło Agata w Dusznikach-Zdroju. [w:] Polskie Szlaki [on-line]. [dostęp 2017-05-14].
 5. Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju. [w:] Polskie Szlaki [on-line]. [dostęp 2017-05-14].
 6. a b Duszniki-Zdrój. [w:] Mapa Turystyczna [on-line]. [dostęp 2017-05-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]