Park Zhongshan w Pekinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Główna brama parku

Park Zhongshan (chin. upr. 北京中山公园, chin. trad. 北京中山公園, pinyin Běijīng Zhōngshān Gōngyuán) – park znajdujący się w Pekinie, po zachodniej stronie drogi łączącej Bramę Niebiańskiego Spokoju z Zakazanym Miastem, po wschodniej stronie Zhongnanhai, naprzeciwko świątyni Cesarskich Przodków. Jego początki sięgają czasów dynastii Liao (916-1125)[1]. Po upadku monarchii, w 1914 roku został uznany za park miejski i udostępniony ogółowi[2]. W 1928 roku otrzymał imię Sun Jat-sena (pinyin Sūn Zhōngshān)[3]. Jest to jeden z ponad 40 parków w Chinach nazwanych na cześć ojca Republiki Chińskiej[3].

Brama ku czci barona von Kettlera

Park Zhongshan zajmuje powierzchnię 24 hektarów. Tuż za głównym wejściem, znajdującym się po zachodniej stronie Bramy Niebiańskiego Spokoju, wznosi się pawilon z dwoma odchodzącymi w bok długimi korytarzami[4]. Za pawilonem znajduje się wykonana z białego marmuru brama, którą rząd chiński po upadku powstania bokserów musiał wznieść ku pamięci zamordowanego przez powstańców niemieckiego ambasadora barona Klemensa von Kettlera. Brama ta pierwotnie stała w rejonie zachodniego krańca alei Xizongbu, ale po I wojnie światowej przeniesiono ją w obecne miejsce, a na jej szczycie wyryto napis "Triumf Sprawiedliwości" (公理战胜, Gongli Zhansheng)[4]. Po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej umieszczono na niej nowy napis o treści "Bronić Pokoju" (保卫和平, Baowei Heping), autorstwa Guo Moruo[4]. Od bramy wiedzie obsadzona sosnami ścieżka, na końcu której znajduje się olbrzymi głaz, przeniesiony tu z Yuanmingyuanu[5]. Park porasta wiele drzew, m.in. ponad 1000-letnie cyprysy[3]. Na terenie całego parku znajdują się liczne pawilony, m.in. szklarnia, w której rośnie 39 odmian tulipanów, podarowanych w 1977 roku przez księżniczkę holenderską[4].

Ołtarz Ziemi i Zbiorów

Główną budowlą parku jest położony w jego północnej części, wzniesiony w 1421 roku ołtarz Ziemi i Zbiorów (Shejitian, 社稷坛), na którym dawniej dwa razy do roku, wczesną wiosną i jesienią, cesarze składali ofiary w intencji dobrych plonów[2][3]. Zachowany do dzisiejszego dnia ołtarz ma postać pawilonu umieszczonego na olbrzymim tarasie otoczonym marmurową balustradą i podzielonym na pięć części reprezentujących cztery strony świata oraz środek, w którym się zbiegają[2]. Każdą z części tarasu wypełniono ziemią innego koloru[3]. Przed wejściem na teren ołtarza umieszczono dwa kamienne lwy, odkopane w 1918 roku w ruinach świątyni w Taming w prowincji Hebei[5]. W jego wschodniej części znajduje się zbudowany współcześnie amfiteatr, będący miejscem przedstawień teatralnych i koncertów[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zhongshan Park-Beijing Garden & Park (ang.). beijing-garden.com. [dostęp 20 lutego 2010].
  2. a b c Wiesław Olszewski: Chiny. Zarys kultury. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2003, s. 296-297. ISBN 83-232-1272-4.
  3. a b c d e ZhongShan Park (ang.). kinabaloo.com. [dostęp 20 lutego 2010].
  4. a b c d Zhongshan Park (ang.). china.org.cn. [dostęp 20 lutego 2010].
  5. a b c Zhongshan (Dr.Sun Yat-sen) Park (ang.). en.beijing2008.cn. [dostęp 20 lutego 2010].