Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park im. Żeromskiego
galeria zdjęć
Park w okolicach głównego wejścia
Jedlice sine i jedlica zielona, na jednym z pni widoczna wiewiórka.

Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawiepark w warszawskiej dzielnicy Żoliborz mieszczący się pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Park jest obecnie ogrodzony i ma cztery wejścia. Główne wejście do parku znajduje się przy placu Thomasa Woodrowa Wilsona. Park zajmuje powierzchnię 6 ha.

Historia[edytuj]

Kamień upamiętniający 75. rocznicę odzyskania niepodległości

Został założony w 1932 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza na terenie dawnych fortyfikacji rosyjskich z XIX wieku (Fort Siergieja Cytadeli Warszawskiej zw. Sokolnickiego). Baszta artyleryjska fortu stanowi centralną część parku. Projektantami parku utworzonego w stylu modernistycznym byli Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Życieński. Na skwerze, zaraz za głównym wejściem od pl. Wilsona, ustawiono fontannę z rzeźbą „Alina – dziewczyna z dzbanem” dłuta Henryka Kuny[1]. Otaczał ją okrągły trawnik i kuliste krzewy cisów. Cały park przecięty jest na dwie części wysokim wałem.

W latach 2003-2005 przeprowadzona została gruntowna modernizacja parku, która kosztowała 7 mln zł. Jej autorzy, Marek Szeniawski i Wojciech Trzópek oparli się na założeniach projektu pierwotnego. W ramach modernizacji przygotowano m.in. plac zabaw dla dzieci o powierzchni ponad 2 tys. m kw. W narożniku ulic Mickiewicza i Mierosławskiego utworzono kącik dla zakochanych z zabytkowym poidełkiem. Odrestaurowano także fontannę i wyeksponowano dwa kamienie upamiętniające 5. i 75. rocznicę odzyskania niepodległości[2].

Przyroda[edytuj]

Na terenie parku dominują iglaki o szarych lub srebrnych igłach.

Rosną tam też (z iglaków):

Upamiętnienia[edytuj]

  • Kamienie upamiętniające 5. i 75. rocznicę odzyskania niepodległości.
  • Głaz upamiętniający Jacka Kuronia[3].

Przypisy

  1. Alina z dzbanem – historia prawdziwa (pol.). Portal Żoliborzanie, 2011-08-19. [dostęp 2015-06-02].
  2. Park Żeromskiego wrócił do świetności (pol.). Urząd m.st. Warszawy, 2009-02-04. [dostęp 2012-03-11].
  3. Anna Pawlikowska-Piechocka: Turystyka i wypoczynek w zabytkowych parkach Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Novae Res, 2009, s. 97. ISBN 978-83-61194-88-0.

Linki zewnętrzne[edytuj]