Park ks. Feliksa Michalskiego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park ks. Feliksa Michalskiego
Ilustracja
Wejście od ul. Grunwaldzkiej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Dzielnica

Junikowo

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Park ks. Feliksa Michalskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Park ks. Feliksa Michalskiego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Park ks. Feliksa Michalskiego”
Ziemia52°23′13,7″N 16°50′47,1″E/52,387139 16,846417

Park ks. Feliksa Michalskiego − dawny park dworski[1] zlokalizowany na terenie poznańskiego Junikowa, przy ulicy Grunwaldziej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Junikowską, na tyłach dochodzi do skrzyżowania ulic Prośnickiej i Żywocickiej[2]. W rejonie parku znajdują się źródła Ceglanki.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Głaz Michalskiego

Tereny parkowe zostały zrewitalizowane w początkach XXI w. z inicjatywy, dzięki staraniom i pozyskaniu funduszy przez Radę Osiedla Junikowo. W obrębie parku znajduje się kort tenisowy, plac zabaw dla dzieci i estrada. Teren parku jest oświetlony. W parku odbywają się festyny osiedlowe.

Nadanie parkowi imienia księdza Feliksa Michalskiego nastąpiło uchwałą Rady Miasta Poznania z dnia 8 kwietnia 2014[3] z inicjatywy Rad Parafialnych Parafii św. Andrzeja Boboli i Parafii NMP z La Salette. Uroczystości związane z nadaniem imienia parkowi oraz odsłonięciem pomnika-głazu z tablicą pamiątkową odbyły się 14 czerwca 2014 r. z udziałem ks. biskupa Zdzisława Fortuniaka[4][5].

Patron parku, ks. mgr Feliks Michalski (1911-1977) w latach 1948-1974 był proboszczem Parafii św. Andrzeja Boboli, odbudował kościół parafialny po II wojnie światowej. Upamiętnia go głaz pamiątkowy umieszczony przy jednej z alejek w czerwcu 2014[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]