Park stanowy Goosenecks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok z kosmosu na meandy w parku Goosenecks

Park stanowy Goosenecks (ang. Goosenecks State Park) – park stanowy leżący na południu amerykańskiego stanu Utah, niedaleko od granicy z Arizoną w hrabstwie San Juan, około 14 km na zachód od popularnej skały Mexican Hat i około 40 km na zachód od miasta Bluff[1]. Na terenie parku rzeka San Juan meandruje na długości 8 km przy odległości w linii prostej wynoszącej 1,6 km. Park utworzono w 1962 roku, leży na wysokości 1372 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 4 hektarów.

Park nie ma miejsc biwakowych oraz brak jest udogodnień dla turystów (brak wody). W parku nie ma szlaków pieszych, a najbliższy dostęp do rzeki San Juan nazywa się Honaker Trail i znajduje się kilka kilometrów na północny-zachód od parku.

Proces tworzenia charakterystycznie ukształtowanej powierzchni rozpoczął się miliony lat temu. Powolne wynoszenie płaskowyżu Kolorado zmusiło rzekę San Juan do wycinania meandrów w płaskowyżu. Wynoszona płaszczyzna podlegała erozji wodnej, wiatrowej oraz na skutek mrozu i grawitacji w wyniku czego powstał 300 metrowej głębokości kanion.

Widok na meandry rzeki San Juan

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Goosenecks State Park on Utah.com (ang.). [dostęp 2011-06-28].