Parki narodowe w Chorwacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parki Narodowe w Chorwacji

Na terenie Chorwacji znajduje się osiem parków narodowych. Ze wszystkich 8 parków narodowych aż 7 jest zlokalizowanych nad samym morzem lub w jego pobliżu, zaś ósmy park – Park Narodowy Jezior Plitwickich – jest oddalony od wybrzeża o niecałe 200 km.

Najbardziej znany park narodowy Chorwacji to Park Narodowy Jezior Plitwickich. Tworzy go 16 jezior, powiązanych ze sobą wodospadami, otoczonych bujnym lasem.

Archipelag Wysp Briońskich, znajdujący się przy zachodnim wybrzeżu Istrii, tworzą 2 większe i 12 mniejszych wysepek, na których już w czasach antycznych wypoczywali najbogatsi i najbardziej znani ludzie. Drugi wyspiarski park narodowy to Kornati. Jest najbardziej rozwiniętym skupiskiem wysp na całym obszarze śródziemnomorskim, a składa się aż z ponad 150 wysp, wysepek i skał – to raj dla żeglarzy i nurków. Mljet, najbardziej zielona adriatycka wyspa i park narodowy, znajduje się na południowy zachód od Dubrownika, jest wyjątkowy ze względu na dwa jeziora, Wielkie i Małe Jezioro oraz unikatowe lasy.

Rzecznym parkiem jest Park Narodowy Krka, znajdujący się na najpiękniejszej chorwackiej rzece krasowej Krka.

Górzystymi są Parki Narodowe: Welebitu Północnego, Paklenica i Risnjak, obszary interesujące dla alpinistów, speleologów i botaników.

Park Narodowy Wysp Briońskich (National Park Brijuni)[edytuj | edytuj kod]

Grupa 15 małych wysp chorwackich na Morzu Adriatyckim u południowo-zachodnich wybrzeży półwyspu Istria. Panuje tu klimat śródziemnomorski.

Godne zobaczenia są rezerwaty przyrody i drogocenne, dobrze zachowane "pomniki" kultury antycznej. Na największej wyspie Veli Brijun znajdują się ruiny budowli z czasów rzymskich, bizantyjskich i średniowiecznych, a w mieście Brioni — obiekty wypoczynkowe objęte dostępnym dla turystów parkiem narodowym.

Park Narodowy Kornati (National Park Kornati)[edytuj | edytuj kod]

Grupa wysp Morza Śródziemnego (ponad 150 wysp i skał), prawdziwy labirynt morza i kamieni, znany dzięki swojemu niezwykłemu ukształtowaniu powierzchni. Park jest miejscem penetracji dla płetwonurków.

Kornaty są najbardziej zagęszczonym archipelagiem na Morzu Śródziemnym. Archipelag podzielony jest na 2 grupy: Kornaty Dolne i Kornaty Górne. 89 ze 152 wysp Kornatów ze względu na wyjątkowe piękno i bogactwo flory i fauny ogłoszono w 1980 roku parkiem narodowym.

Zjawiskiem najbardziej zapadającym w pamięć są klify znajdujące się na szeregu wysp należących do Kornatów Dolnych. Od dawnych czasów klify nazywane są koronami i stąd najprawdopodobniej pochodzi nazwa Kornaty. Najwyższe klify znajdują się na wyspie Klobučar (80 m), Mana (65 m) i Rašip Veli (64 m). Podmorskie części tych klifów sięgają aż do 100 m głębokości.

Park Narodowy Krka (National Park Krka)[edytuj | edytuj kod]

Obejmuje swoim terenem dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven, aż po jej ujście do Morza Adriatyckiego w okolicy miasta Šibenik. Jego powierzchnia wynosi 109 km².

Głębokie wąwozy wrzynają się tu w wapienne skały i razem z licznymi jeziorami i wodospadami tworzą niezapomniane widoki.

Główną atrakcję stanowi siedem malowniczych wodospadów: Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap i największy oraz najsłynniejszy z nich – Skradinski buk[1] o łącznej wysokości ponad 45 m.

Na wyspie Visovac (położonej w północnej części parku) znajduje się klasztor oo Franciszkanów. W południowej części parku rozlewa się szeroko Prokljansko jezero. Park ten jest rozległym, w większej części niezmienionym, obszarem o wyjątkowych wartościach przyrodniczych i posiada zachowane lub niedużo zmienione układy ekologiczne. Jego przeznaczenie jest przede wszystkim naukowe, kulturalne, edukacyjne i rekreacyjne. Park zalicza się do parków narodowych od roku 1985 i jest jednym z najmłodszych parków narodowych Chorwacji.

Park Narodowy Mljet (National Park Mljet)[edytuj | edytuj kod]

Mljet jest to wyspa na północny zachód od Dubrownika. O tej wyspie poeta kiedyś powiedział: “Tam gdzie wdzięk natury wszystko stworzył lepiej niż ludzka umiejętność”. Wymieniana jest wśród dziesięciu najładniejszych wysp świata.

Jest to chorwacka wyspa z najobfitszą wegetacją śródziemnomorską, zawsze w zieleni i ze szczególnie czystym morzem, spokojnymi, piaskowymi zatoczkami i urozmaiconym światem podwodnym. Porośnięta jest gęstym sosnowym lasem (przewaga sosny alepskiej), który jakby wyrasta z morza.

Północno-zachodnia jej część w 1960 roku ogłoszona została parkiem narodowym, w skład którego wchodzą dwa słone jeziora oraz wysepka św. Marii w sercu dużego jeziora (Veliko Jezero), na której wznosi się klasztor oo Benedyktynów z XII w.

W parku występuje bujna, śródziemnomorska przyroda oraz wartościowe zabytki antyczne. Te dwa słone jeziora tak naprawdę są dwiema głębokimi zatokami, które z powodu swego połączenia z otwartym morzem są nazywane "morzami".

Park Narodowy Paklenica (National Park Paklenica)[edytuj | edytuj kod]

Park ten obejmuje swoim terenem południową część największego łańcucha gór Welebit, który najwyższymi szczytami schodzi do Morza Adriatyckiego. Znajdują się tu dwa wąwozy: Velika Paklenica[2] i Mala Paklenica. Występuje tu różnorodność niezwykłych form krasowych, kilka jaskiń, bogaty świat roślin i zwierząt. Monumentalna spiczasta skała Anica jest wielką atrakcją dla wspinaczy.

Park Narodowy Jeziora Plitvickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich (National Park Plitvička jezera)[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znany i najpiękniejszy park narodowy w Chorwacji[3], zaliczany do światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Znajduje się w pobliżu arterii komunikacyjnej łączącej Zagrzeb z Dalmacją. Największy fenomen tworzy 16 jezior połączonych ze sobą wodospadami. Występują tu bardzo ciemne lasy bukowe i jodłowe wraz z rzadkimi gatunkami zwierząt (np. niedźwiedź brunatny).

Park Narodowy Risnjak[edytuj | edytuj kod]

Zalesione pasmo górskie znajdujące się na północ od Rijeki, obejmuje swym terenem źródło rzeki Kupa. Z powodu swego położenia – między Alpami a Górami Dynarskimi żyje tu na małej powierzchni bardzo dużo gatunków roślin i zwierząt (niedźwiedzie brunatne, jelenie, kozice, orły, rysie). Piękno otaczającego terenu przyciąga tu miłośników wędrówki po górach.

Więcej informacji w Park Narodowy Risnjak.

Park Narodowy Welebitu Północnego (National Park Sjeverni Velebit)[edytuj | edytuj kod]

Z przyrodniczego punktu widzenia najbardziej cenne i atrakcyjne tereny najwyżej położonych partii pasma górskiego Welebit. Obejmuje swym terytorium rezerwaty: Rożanski kuk i Hajdućki kuk. Znajdują się tu liczne ogrody botaniczne oraz jedna z najgłębszych jaskiń świata – Lukina jama. Park bogaty jest w faunę i florę oraz niezwykłe formacje skalne. Park powstał dopiero w ostatnich latach, toteż infrastruktura turystyczna jest tu słabo rozwinięta (co można uznać zarówno za minus, jak i za plus).

Góry są równie nieodłącznym elementem chorwackiego krajobrazu co morze. Łańcuchy górskie ciągną się praktycznie wzdłuż całego wybrzeża, stwarzając nieograniczone możliwości uprawiania turystyki górskiej i wspinaczki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Tyluś, Park Narodowy Krka – bajkowe wodospady i soczysta zieleń, crolove.pl [dostęp 2017-09-02] (pol.).
  2. Wojciech Tyluś, Park Narodowy Paklenica. Velika Paklenica, crolove.pl [dostęp 2017-09-02] (pol.).
  3. Wojciech Tyluś, Jeziora Plitwickie. Piękno chorwackiej przyrody, crolove.pl [dostęp 2017-09-02] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]