Parkour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy formy aktywności fizycznej. Zobacz też: parcour i parkur.
Parkour
Traceur pokonujący przeszkodę

Parkour (wymowa: [paʁˈkuʁ]; często skracane do PK) bądź l'art du déplacement (z fr. le parkour – sztuka przemieszczania się) – pochodząca z Francji forma aktywności fizycznej. Za twórcę parkour uznaje się Davida Belle'a[1].

Główną ideą parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najbezpieczniejszy, najprostszy i najszybszy sposób. Osoba uprawiająca parkour to traceur (rodzaj żeński: traceuse). Jednymi z podstawowych trików są: one handed vault, monkey vault, two handed vault oraz roll. Czasami niektórzy łączą triki one handed palm spin (one handed vault + palm spin). Często bywa mylony z freerunem.

O le parkour[edytuj]

Nazwa "parkour" stanowi neologizm, stworzony w 1998 roku przez przyjaciela Davida Belle'a – Huberta Koundé[2]. Pochodzi od francuskiego słowa parcours – trasa, droga, przebieg, które z kolei wywodzi się z łacińskiego percursus[1].

Parkour nie jest luźnym zbiorem pojedynczych technik, należy go rozpatrywać jako całość biegu (flow). Nie należą do niego również (choć bywają do niego mylnie zaliczane) rozmaite techniki akrobatyczne, takie jak salta.

Rozprzestrzenianie się parkour[edytuj]

Film Luca Bessona "Yamakasi - współcześni samurajowie", a także "Yamakasi 2: Synowie wiatru" , "13 Dzielnica" i "13 Dzielnica ultimatum" oraz " Brick Mansions Najlepszy z najlepszych " z Davidem Bellem i Paulem Walkerem rozpropagowały parkour i uczyniły go popularnym. Pomogły w tym również dwa angielskie filmy dokumentalne: "Jump London" i "Jump Britain", przedstawiające freerun.

Techniki le parkour[edytuj]

Parkour nie ma ściśle określonych technik, ale społeczność parkour stworzyła techniki, które są używane przez wielu traceurów na całym świecie są to m.in.:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]