Parochodaeus jujuyus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parochodaeus jujuyus
Paulsen et Ocampo, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

wygonakowate

Podrodzina

Ochodaeinae

Rodzaj

Parochodaeus

Gatunek

Parochodaeus jujuyus

Parochodaeus jujuyusgatunek chrząszcza z rodziny wygonakowatych i podrodziny Ochodaeinae.

Gatunek ten opisali w 2012 roku M.J. Paulsen i Federico Ocampo na podstawie 4 okazów. Jako miejsce typowe wskazano Park Narodowy Calilegua. Epitet gatunkowy pochodzi od prowincji Jujuy, w której leży miejsce typowe[1].

Chrząszcz o ciele długości od 5,8 do 7 mm i szerokości od 3 do 3,5 mm. Powierzchnię jego głowy pokrywają umiarkowanych rozmiarów oszczecinione punkty i słabo rozwinięte guzki, a na czole brak jest rogu. Nadustek jest szeroko zaokrąglony, o pogrubionej, u samca wystającej w przód przedniej krawędzi. Długość nadustka wynosi ćwierć jego szerokości u samca i połowę szerokości u samicy. Narządy gębowe cechuje wykrojona warga górna i zaokrąglone częściach zewnętrznych żuwaczki. Powierzchnia bródki ma głęboką bruzdę środkową. Powierzchnia wypukłego przedplecza jest pokryta słabo rozwiniętymi guzkami, a między guzkami średnich rozmiarów, oszczecinionymi jak i nagimi punktami. Pokrywy mają guzki na międzyrzędach wyposażone w umiarkowanie długie, sterczące szczecinki. Przednia para odnóży ma golenie zaopatrzone w słabo zakrzywioną ostrogę wierzchołkową oraz pozbawione zęba wewnętrznego. Odnóże tylnej pary ma prostej budowy krętarz, bezzębną i prostą tylną krawędź uda, około pięciokrotnie dłuższą niż szeroką goleń oraz silnie powiększony i prawie prostokątny pierwszy człon stopy. Odwłok ma wyrostek strydulacyjny[1].

Owad neotropikalny, endemiczny dla Argentyny, znany z prowincji Jujuy oraz Salta, w tym z Parku Narodowego El Rey. Odławiany od grudnia do lutego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c M.J. Paulsen, Federico C. Ocampo. The ochodaeidae of Argentina (coleoptera, scarabaeoidea). „Zookeys”. 174, s. 7-30, 2012. DOI: 10.3897/zookeys.174.2668.