Parochodaeus stupendus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parochodaeus stupendus
Paulsen et Ocampo, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

wygonakowate

Podrodzina

Ochodaeinae

Rodzaj

Parochodaeus

Gatunek

Parochodaeus stupendus

Parochodaeus stupendusgatunek chrząszcza z rodziny wygonakowatych i podrodziny Ochodaeinae.

Gatunek ten opisali w 2012 roku M.J. Paulsen i Federico Ocampo na podstawie pojedynczego samca. Epitet gatunkowy stupendus oznacza w łacinie „zastanawiający” lub „zdumiewający” i odnosi się do nietypowych cech gatunku[1].

Chrząszcz o ciele długości 7,5 mm i szerokości 4,1 mm. Powierzchnię jego głowy pokrywają umiarkowanych rozmiarów guzki, a na czole brak jest rogu, choć jest ono nieco pośrodku nabrzmiałe. Nadustek jest równomiernie zaokrąglony, o pogrubionej, wystającej w przód przedniej krawędzi. Długość nadustka wynosi połowę jego szerokości u samca. Narządy gębowe cechuje wykrojona warga górna i zaokrąglone brzegi zewnętrzne żuwaczek. Powierzchnia bródki jest nabrzmiała i pozbawiona głębokiej bruzdy środkowej. Powierzchnia wypukłego przedplecza jest pokryta umiarkowanie rozwiniętymi, oszczecinionymi guzkami, a między guzkami nagimi, rozproszonymi, średnich rozmiarów punktami. Boczne brzegi przedplecza mają silne kąty. Pokrywy mają guzki na międzyrzędach wyposażone w umiarkowanie długie, sterczące szczecinki. Przednia para odnóży ma golenie zaopatrzone w silnie zakrzywioną ostrogę wierzchołkową oraz podobnych rozmiarów zęby: wewnętrzny i nasadowy. Odnóże tylnej pary ma zaopatrzony w ostry ząbek krętarz, ostre zęby na grzbietowej i brzusznej części tylnej krawędzi uda, smukłą i silnie zakrzywioną goleń oraz niepowiększony silnie pierwszy człon stopy. Odwłok nie ma wyrostka strydulacyjnego[1].

Owad neotropikalny, endemiczny dla Argentyny, znany tylko z prowincji Salta[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c M.J. Paulsen, Federico C. Ocampo. The ochodaeidae of Argentina (coleoptera, scarabaeoidea). „Zookeys”. 174, s. 7-30, 2012. DOI: 10.3897/zookeys.174.2668.