Parowozjada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parowozjada w 2013 r.
W oczekiwaniu na pokaz pociągów

Parowozjada – cykliczna impreza organizowana od 2005 r. corocznie w Skansenie w Chabówce. Głównym organizatorem jest właściciel skansenu, PKP Cargo. Parada odbywa się na przełomie sierpnia i września.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza Parowozjada odbyła się w 2005 roku i była ograniczona tylko do terenu Skansenu[1]. W 2006 roku impreza odbyła się na stacji Rabka Zaryte i na terenie Skansenu w Chabówce[2]. W 2008 roku, w wyniku braku porozumienia pomiędzy władzami Rabki a PKP Cargo Parowozjada odbyła się wyjątkowo w Suchej Beskidzkiej[3]. Kolejne edycje imprezy odbyły się z powrotem na terenie Chabówki.

Koncepcja[edytuj | edytuj kod]

W Wolsztynie od 1993 roku odbywa się Parada Parowozów na której wielokrotnie prezentowano również parowozy z Chabówki. Po przejęciu Skansenu przez PKP-Cargo zrodziła się koncepcja organizacji podobnej imprezy w Chabówce. Pierwsza edycja (od pomysłu do dnia pokazów) została zorganizowana w rekordowo szybkim, kilkumiesięcznym tempie. Program Parowozjady zazwyczaj obejmuje pokazy parowozów, zawody drużyn trakcyjnych, pokazy składów historycznych, zwiedzanie infrastruktury parowozowni i pokazy obrządzania parowozów, przejazdy w kabinie maszynisty[4].

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Nad bezpieczeństwem uczestników parady corocznie czuwa kilkudziesięciu funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, Policji oraz Straży Miejskiej. Tory, po których przejeżdża zabytkowy tabor są odgrodzone od publiczności biało-czerwoną taśmą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]