Przejdź do zawartości

Partia Lewicy (Szwecja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Partia Lewicy
Vänsterpartiet
Ilustracja
Państwo

 Szwecja

Skrót

V

Lider

Jonas Sjöstedt

Data założenia

1917

Adres siedziby

Kungsgatan 84,
Sztokholm
Szwecja

Ideologia polityczna

Zielony socjalizm
Feminizm
Eurosceptycyzm

Poglądy gospodarcze

Socjalizm

Liczba członków

12 815 (2012)

Członkostwo
międzynarodowe

Sojusz Nordyckiej Zielonej Lewicy

Grupa w Parlamencie
Europejskim

Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica

Młodzieżówka

Ung Vänster

Barwy

     czerwień

Obecni posłowie
24/349
[1]
Obecni eurodeputowani
1/20
Strona internetowa

Partia Lewicy (szw. Vänsterpartiet) – szwedzka partia socjalistyczna, bardziej radykalna od Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej. Sprzeciwia się prywatyzacji, członkostwu Szwecji w UE, zwraca dużą uwagę na kwestie ekologiczne, propaguje postulaty feministyczne i egalitarystyczne.

Powstała w 1917 na skutek rozłamu w Partii Socjaldemokratycznej. Od 1998 wraz z Zielonymi wspiera rządy socjaldemokratów.

Należy do Sojuszu Nordyckiej Zielonej Lewicy.

Program

[edytuj | edytuj kod]

Feminizm i dyskryminacja

[edytuj | edytuj kod]

Partia Lewicy domaga się równości płci, dlatego postuluje utworzenie Ministerstwa Równości Społecznej, wprowadzenie do szkół średnich zajęć z „samoobrony feministycznej”, równej płacy i jednakowych warunków pracy dla kobiet i mężczyzn, równego podziału urlopu rodzicielskiego oraz stworzenia schronisk dla maltretowanych kobiet. Partia Lewicy chce również, aby wymiar sprawiedliwości lepiej chronił ofiary dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową[2].

Sprzeciwiamy się kapitalizmowi – porządkowi gospodarczemu, który prowadzi do podziału klasowego, niesprawiedliwości i wojen. Naszym celem jest wyzwolenie ludzkości od wszelkich form ucisku. Aby go osiągnąć, nie wystarczy znieść podział na klasy – koniecznie jest również zniesienie patriarchatu.

Fragment programu Partii Lewicy[3]

Partia dostrzega związek między systemem kapitalistycznym i imperializmem a rasizmem. W swoim programie Vänsterpartiet pisze: Bogactwo Zachodu w dużej części opiera się na wyzysku krajów rozwijających się i degradacji ich środowiska naturalnego[4].

Vänsterpartiet sprzeciwia się normatywizmowi w kwestii seksualności, uznając go za przyczynę wykluczenia i dyskryminacji osób homoseksualnych[4].

Imigracja i integracja

[edytuj | edytuj kod]

Partia Lewicy chce specjalnego programu, który pomógłby nowo przybyłym do Szwecji imigrantom w znalezieniu pracy[5].

Vänsterpartiet politykę przymusowej asymilacji uznaje za „godną ubolewania”. Stoi na stanowisku, iż wszystkie mniejszości narodowe zamieszkujące Szwecję powinny mieć prawo do własnej tożsamości, języka i religii.

Demokracja wymaga, aby wszyscy, którzy należą do mniejszości narodowych mieli możliwość uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących wszystkich dziedzin życia społecznego.

Fragment programu Partii Lewicy[4]

Model państwa

[edytuj | edytuj kod]

Partia chce uchwalenia konstytucji zakładającej laickość (wypowiedzenie wszystkich umów między Szwecją a związkami wyznaniowymi) i republikański charakter państwa (zniesienie monarchii)[4].

Polityka zagraniczna

[edytuj | edytuj kod]

W konflikcie izraelsko-palestyńskim partia popiera niepodległościowe dążenia Palestyny. Domaga się również zerwania przez Unię Europejską umów handlowych z Izraelem, jeśli ten nie zaprzestanie okupowania Strefy Gazy[6][7].

Liderzy partyjni

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. The Left Party.
  2. Feminism. [dostęp 2010-06-01].
  3. Feministisk plattform. [dostęp 2012-08-02].
  4. a b c d Partiprogram. [dostęp 2013-11-11].
  5. Integration. [dostęp 2010-06-01].
  6. Israel och Palestina. [dostęp 2010-06-01].
  7. Befria Gaza – Bojkotta Israel!. [dostęp 2009-01-04].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]