Przejdź do zawartości

Partia Narodowego Działania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Partia Narodowego Działania
Ilustracja
Państwo

 Turcja

Skrót

MHP

Lider

Devlet Bahçeli

Data założenia

9 lutego 1969

Ideologia polityczna

Narodowy konserwatyzm[1], eurosceptycyzm[2], Panturkizm[3]

Młodzieżówka

Szare Wilki

Barwy

     czerwień

Strona internetowa

Akcja Partii Nacjonalistycznej (tur. Milliyetçi Hareket Partisi) – skajnie prawicowa partia polityczna prowadząca działalność w Republice Tureckiej. Została utworzona w 1969 roku przez Alparslana Turkesha na przykładzie

Republikańskiej Chłopskiej Partii Narodowej. Jest określana jako partia nacjonalistyczna i fundamentalistyczna. W latach 70. partia kładła nacisk na antykomunizm oraz uczestniczyła w systemie Gladio. Została zabroniona po przewrocie wojskowym w 1980 roku. W latach 90. XX wieku partia skupiła się na sprzeciwie wobec kurdyjskiego ruchu separatystycznego. Partia ma bojową organizację młodzieżową Szare Wilki. Przez długi czas partia była w opozycji do Recepa Tayyipa Erdoğana, lecz od połowy 2010 roku sprzymierzyła się z nim. Po śmierci Alparslana Turksha przewodniczącym partii został Devlet Bahcheli.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Carkoglu, Ali (2004). Turkey and the European Union: Domestic Politics, Economic Integration and International Dynamics. Routledge. str. 127.
  2. The Nationalist Movement Party's Euroscepticism: Party Ideology Meets Strategy | Request PDF [online], www.researchgate.net [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  3. MHP to start rallies against Kurdish initiative on Dec. 13 [online], www.todayszaman.com [dostęp 2019-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-04] (ang.).