Partia Narodowo-Bolszewicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Partia Narodowo-Bolszewicka
Ilustracja
Państwo  Rosja
Skrót НБП
Lider Eduard Limonow
Data założenia 28 Listopada 1994
Data rozwiązania 29 czerwca 2005
Adres siedziby Moskwa
Ideologia polityczna narodowy bolszewizm
Poglądy gospodarcze socjalizm

Partia Narodowo-Bolszewicka (ros. Национал-большевистская Партия, Nacionał-Bolszewistskaja Partija) – nielegalna[1] rosyjska partia polityczna. Jej liderem od początku istnienia jest Eduard Limonow. NBP została zdelegalizowana 29 czerwca 2005 roku przez Sąd Obwodowy w Moskwie. W roku 2007 działalność Partii została zakazana, jednak mimo tego NBP kontynuuje nielegalne działania. Jej ideologia stanowi połączenie komunizmu, nacjonalizmu i anarchizmu.

Partia łączy skrajnie lewicowe hasła z retoryką wielkomocarstwową. Od 2004 roku żąda również zakończenia cenzury mediów i przeprowadzenia wolnych wyborów do Dumy. Flagą NBP jest czerwony sztandar z białym kołem i wpisanym weń czarnym sierpem i młotem. Partyjną ideologią jest narodowy bolszewizm .

Partia Narodowo-Bolszewicka należy do najsprawniejszych formacji politycznych w Rosji. Jej członkowie nazywani są "nacbolami"[2] bądź "limonowcami".

Założenie partii[edytuj | edytuj kod]

Partia Narodowo-Bolszewicka została założona w 1992 przez pisarza i dysydenta Eduarda Limonowa, znanego filozofa i intelektualistę Aleksandra Dugina i popularnego punkrockowego wokalistę Jegora Letowa. Członkiem NBP jest również znany pisarz Zachar Prilepin oraz wielu przedstawicieli kontrkultury.

Działalność opozycyjna[edytuj | edytuj kod]

NBP należy do głównych sił opozycyjnych w Rosji, od początku prezydentury Władimira Putina NBP występuje przeciwko jego władzy. Główną metoda działalności Partii Narodowo-Bolszewickiej jest tzw. akcja bezpośrednia, polegająca m.in. na zajmowaniu i okupowaniu budynków państwowych, obrzucaniu nielubianych polityków jajkami, pomidorami itp., oraz organizowaniu masowych demonstracji. Między innymi w grudniu 2003 młodzi aktywiści NBP zajęli na kilka minut dach budynku jednego z najbardziej strzeżonych rosyjskich resortów - Ministerstwa Sprawiedliwości. W rok później wtargnęli do poczekalni w kancelarii prezydenta Rosji. W maju 2005 "nacbole" wywiesili na fasadzie nieistniejącego już hotelu "Rossija", naprzeciwko Kremla, transparent z napisem "Putin, odejdź sam!". W książce "Udręczona Rosja" Anna Politkowska opisuje nieproporcjonalnie duże represje wobec narodowych bolszewików uczestniczących w antyputinowskich protestach.

Od 1998 roku za działalność opozycyjną uwięzionych było ponad 150 członków NBP. W 2006 Partia Narodowo-Bolszewicka została członkiem-założycielem opozycyjnej koalicji Inna Rosja.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]