Partia Narodowo-Bolszewicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Partia Narodowo-Bolszewicka
Ilustracja
Państwo  Rosja
Lider Eduard Limonow
Data założenia 1992
Data rozwiązania 29 czerwca 2005
Ideologia polityczna narodowy bolszewizm

Partia Narodowo-Bolszewicka (ros. Национал Большевистская Партия, Nacjonał-Bolszewickaja Partija) - nielegalna[potrzebny przypis] rosyjska partia polityczna. Jej liderem od początku istnienia jest Eduard Limonow. Z powodu aktywnej działalności opozycyjnej przeciwko rządom Władimira Putina[potrzebny przypis] NBP została zdelegalizowana 29 czerwca 2005 roku przez Sąd Obwodowy w Moskwie. W roku 2007 działalność Partii została zakazana, mimo tego NBP kontynuuje nielegalne działania. Jej ideologia stanowi połączenie komunizmu, neonazizmu, nacjonalizmu i anarchizmu.

Partia łączy skrajnie lewicowe hasła z retoryką wielkomocarstwową. Od 2004 roku żąda również zakończenia cenzury mediów i przeprowadzenia wolnych wyborów do Dumy. Flagą NBP jest czerwony sztandar z białym kołem i wpisanym weń czarnym sierpem i młotem (por.: Flaga III Rzeszy). Partyjną ideologią jest narodowy bolszewizm .

Partia Narodowo-Bolszewicka należy do najsprawniejszych formacji politycznych w Rosji. Jej członkowie nazywani są "nacbolami"[1] bądź "limonowcami".

Założenie partii[edytuj | edytuj kod]

Partia Narodowo Bolszewicka została założona w 1992 przez pisarza i dysydenta Eduarda Limonowa, znanego filozofa i intelektualistę Aleksandra Dugina i popularnego punkrockowego wokalistę Jegora Letowa. Członkiem NBP jest również znany pisarz Zachar Prilepin oraz wielu przedstawicieli kontrkultury.

Działalność opozycyjna[edytuj | edytuj kod]

NBP należy do głównych sił opozycyjnych w Rosji, od początku prezydentury Władimira Putina NBP występuje przeciwko jego władzy. Główną metoda działalności Partii Narodowo Bolszewickiej jest tzw. akcja bezpośrednia, polegająca m.in. na zajmowaniu i okupowaniu budynków państwowych, obrzucaniu nielubianych polityków jajkami, pomidorami itp., oraz organizowaniu masowych demonstracji. Między innymi w grudniu 2003 młodzi aktywiści NBP zajęli na kilka minut dach budynku jednego z najbardziej strzeżonych rosyjskich resortów - Ministerstwa Sprawiedliwości. W rok później wtargnęli do poczekalni w kancelarii prezydenta Rosji. W maju 2005 "nacbole" wywiesili na fasadzie nieistniejącego już hotelu "Rossija", naprzeciwko Kremla, transparent z napisem "Putin, odejdź sam!". W książce "Udręczona Rosja" Anna Politkowska opisuje nieproporcjonalnie duże represje wobec narodowych bolszewików uczestniczących w antyputinowskich protestach.

Od 1998 roku za działalność opozycyjną uwięzionych było ponad 150 członków NBP.

W 2006 Partia Narodowo Bolszewicka została członkiem-założycielem opozycyjnej koalicji Inna Rosja.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy