Partia Piratów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Partia Piratów (także: Partia Piracka) – międzynarodowy ruch społeczno-polityczny, który propaguje ochronę życia prywatnego, wolny dostęp do dóbr kultury, popiera prawa cyfrowe i stara się przeciwdziałać prywatnym monopolom, które zdaniem zwolenników tego ruchu są szkodliwe dla społeczeństwa.

Zasięg ruchu „pirackiego”

     partie zarejestrowane

     partie niezarejestrowane

     dyskusja na temat międzynarodówki pirackiej

     brak

Ruch międzynarodowy[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 2006 ruch ten, w różnych formach organizacyjnych, istniał w Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Nowej Zelandii, Peru, Polsce, Rosji, Republice Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zarejestrowane partie[edytuj | edytuj kod]

Polska Partia Piratów[edytuj | edytuj kod]

Symbol Polskiej Partii Piratów

Partia Piratów została zarejestrowana w Polsce 29 listopada 2007. Jej prezesem był Błażej Kaczorowski. Jednak 28 grudnia 2009 została wykreślona z ewidencji partii politycznych.

Ugrupowanie zostało reaktywowane i zarejestrowane ponownie 21 stycznia 2013 jako Polska Partia Piratów (P3)[1]. Jej prezesem został Radosław Pietroń.

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 partia zawarła porozumienie z Demokracją Bezpośrednią i Partią Libertariańską, na mocy którego jej działacze (a także działacze Partii Libertariańskiej) znaleźli się na listach komitetu DB (który zarejestrował listy w 6 z 13 okręgów wyborczych). Najwięcej członków P3 znalazło się na liście DB w okręgu łódzkim (w tym otwierający listę ówczesny wiceprezes P3 Tomasz Słowiński)[2]. W wyborach samorządowych w tym samym roku Tomasz Słowiński został wystawiony przez Kongres Nowej Prawicy na prezydenta Skierniewic, zajmując ostatnie, 6. miejsce z nieco ponad 2-procentowym poparciem[3].

20 czerwca 2015 funkcję prezesa partii objęła Paulina Kolbusz[4]. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku ugrupowanie nie wystartowało. Poparło niezależnego kandydata do Senatu Piotra Waglowskiego[5]. 10 czerwca 2017 nowym prezesem partii został Michał Dydycz. W wyborach samorządowych w 2018 kandydował on bez powodzenia z lokalnego komitetu do rady gminy Sarnaki[6].

W 2023 nowym prezesem partii został Janusz Wdzięczak. Ugrupowanie zapowiedziało na ten rok start w wyborach parlamentarnych[7]. Zarejestrowało komitet wyborczy, który zgłosił kandydaturę Artura Szostaka do Senatu w okręgu gdańsko-sopockim. Uzyskał on 27 286 głosów (8,57%), zajmując ostatnie, 3. miejsce[8].

Pozostałe[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe oficjalnie zarejestrowane partie, które wpisały do swojego programu idee tego ruchu to m.in.:

Ugrupowania tego rodzaju funkcjonują w kilkudziesięciu krajach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]