Partia Piratów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Partia Piratów (także: Partia Piracka) – międzynarodowy ruch społeczno-polityczny, który propaguje ochronę życia prywatnego, wolny dostęp do dóbr kultury, popiera prawa cyfrowe i stara się przeciwdziałać prywatnym monopolom, które zdaniem zwolenników tego ruchu są szkodliwe dla społeczeństwa.

Zasięg ruchu „pirackiego”

     partie zarejestrowane

     partie niezarejestrowane

     dyskusja na temat międzynarodówki pirackiej

     brak

Ruch międzynarodowy[edytuj]

Pod koniec 2006 ruch ten, w różnych formach organizacyjnych, istniał w Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Nowej Zelandii, Peru, Polsce, Rosji, Republice Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zarejestrowane partie[edytuj]

Polska Partia Piratów[edytuj]

Symbol Polskiej Partii Piratów

Partia Piratów została zarejestrowana w Polsce 29 listopada 2007, jednak 28 grudnia 2009 została wykreślona z ewidencji partii politycznych. Jej prezesem był Błażej Kaczorowski.

Ugrupowanie zostało reaktywowane i zarejestrowane ponownie 21 stycznia 2013 jako Polska Partia Piratów (P3)[1]. Jej prezesem został Radosław Pietroń. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 partia zawarła porozumienie z Demokracją Bezpośrednią i Partią Libertariańską, na mocy którego jej działacze (a także działacze Partii Libertariańskiej) znaleźli się na listach komitetu DB (który zarejestrował listy w 6 z 13 okręgów wyborczych). Najwięcej członków P3 znalazło się na liście DB w okręgu łódzkim (w tym otwierający listę ówczesny wiceprezes P3 Tomasz Słowiński)[2]. W wyborach samorządowych w tym samym roku Tomasz Słowiński został wystawiony przez Kongres Nowej Prawicy na prezydenta Skierniewic, zajmując ostatnie, 6. miejsce z nieco ponad 2-procentowym poparciem[3]. 20 czerwca 2015 wybrano nowe władze partii. Funkcję prezesa objęła Paulina Kolbusz[4]. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku partia nie wystartowała. Poparła niezależnego kandydata do Senatu Piotra Waglowskiego[5].

Pozostałe[edytuj]

Pozostałe oficjalnie zarejestrowane partie, które wpisały do swojego programu idee tego ruchu to m.in.:

Ugrupowania tego rodzaju funkcjonują w kilkudziesięciu krajach (na wszystkich kontynentach).

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]