Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy
Ilustracja
Lider Hans van Baalen
Data założenia 26 marca 1976
Adres siedziby Bruksela
Ideologia polityczna liberalizm, socjalliberalizm, integracja europejska
Członkostwo
międzynarodowe
Międzynarodówka Liberalna
Europejska Grupa
Parlamentarna
Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy
Barwy złoty, niebieski
Strona internetowa

Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ang. Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party, ALDE Party) – europejska partia polityczna, działająca głównie na obszarze Unii Europejskiej, zrzeszająca ponad około 55 krajowych ugrupowań politycznych o profilu liberalnym. Do 2012 działająca jako Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (ang. Party of European Liberals, Democrats and Reformers, ELDR). Siedziba partii mieści się w Brukseli[1]. Ugrupowanie należy do Międzynarodówki Liberalnej[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

26 marca 1976 w Stuttgarcie[3] podpisano deklarację polityczną, na bazie której zawiązano federację liberalnych i demokratycznych partii w Europie. Dalsza integracja skutkowała przekształceniem w Partię Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatów. ELDR od 2004, tj. od czasu wprowadzenia finansowania ze środków europejskich, należała do partii politycznych uznawanych przez Unię Europejską, otrzymując w związku z tym granty[1]. W Parlamencie Europejskim od czasu I kadencji liberałowie tworzyli wspólną frakcję pod różnymi nazwami – Grupa Liberalna i Demokratyczna, Grupa Liberalna, Demokratyczna i Reformatorska, Grupa Europejskiej Liberalno-Demokratycznej Partii Reform. W 2004, po wyborach do PE VI kadencji, ELDR porozumiało się z Europejską Partią Demokratyczną, współtworząc wspólną grupę poselską pod nazwą Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy[4].

10 listopada 2012 ELDR na kongresie w Dublinie przemianowała się w Partię Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy[5].

Według stanu na koniec 2015 do ALDE należało ponad 50 ugrupowań, w tym kilkanaście z krajów nienależących do Unii Europejskiej[6].

Przewodniczący partii[edytuj | edytuj kod]

Gaston Thorn – pierwszy przewodniczący europejskich liberałów

Partie członkowskie[edytuj | edytuj kod]

Partie z krajów należących do Unii Europejskiej
Partie z krajów nienależących do Unii Europejskiej[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Grants from the European Parliament to political parties at European level 2004–2013 (ang.). europarl.europa.eu. [dostęp 2013-12-16].
  2. Co-operating Organsisations (ang.). liberal-international.org. [dostęp 2013-12-16].
  3. ALDE Party founding document: Stuttgart Declaration (ang.). aldeparty.eu. [dostęp 2013-12-16].
  4. Liberals and Democrats recommend formation of new group of at least 89 MEPs (ang.). radicalparty.org, 7 sierpnia 2004. [dostęp 2013-12-16].
  5. Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party (ang.). aldeparty.eu. [dostęp 2013-12-16].
  6. a b ALDE Party members (ang.). aldeparty.eu. [dostęp 2016-06-06].