Partia Pracujących Kurdystanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Partia Pracujących Kurdystanu
Ilustracja
Skrót PKK
Lider Abdullah Öcalan (oficjalnie)
Data założenia 27 listopada 1978
Ideologia polityczna nacjonalizm, demokratyczny konfederalizm
Członkostwo
międzynarodowe
Unia Wspólnot w Kurdystanie
Strona internetowa

Partia Pracujących Kurdystanu (kurd. Partiya Karkerên Kurdistanê, PKK), w latach 2002–2003 jako KADEK, a w latach 2003–2005 jako KONGRA-GEL – partia i ruch separatystyczny Kurdów tureckich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Abdullah „Apo“ Öcalan, założyciel i ideolog partii

Wywodzi się ze środowiska lewicowych studentów kurdyjskich. Pierwsi członkowie PKK byli członkami Rewolucyjnego Stowarzyszenia Studentów Ankary i Organizacji Młodzieży Rewolucyjnej, grupy te wyznawały marksistowsko-leninowskie i maoistowskie poglądy[1][2][3]. W 1974 roku studenccy aktywiści założyli organizację partyzancką Kurdystan Rewolucyjny. Założycielem i przywódcą formacji był Abdullah Öcalan, znany pod pseudonimem „Apo“[4]. Członkowie partyzantki określali się jako „Apocular”, czyli Zwolennicy Apo[2]. W 1977 roku Kurdystan Rewolucyjny przyjął program polityczny. „Apocular” domagali się w nim niepodległości Kurdystanu, budowy państwa marksistowsko-leninowskiego oraz likwidacji struktur plemiennych i wszelkich form ucisku[4]. Wzorem dla kurdyjskich rewolucjonistów był Wietkong[4].

27 listopada 1978 roku we wsi Fis nieopodal Diyarbakır odbył się zjazd założycielski PKK. Partię założyli dotychczasowi „Apocular“, a „Apo“ został jej liderem[3][4][5][6].

Działalność do 1980 roku[edytuj | edytuj kod]

Początkowo ogarnięci doktryną marksizmu-leninizmu członkowie PKK zwalczali niemal wszystkich, którzy byli przeciwni tej ideologii[6]. Partia sformowała bojówki zwalczające zarówno ugrupowania prawicowe, jak i lewicowych rywali. Celem ataków byli też Kurdowie o umiarkowanych i prawicowych poglądach, liderzy plemienni czy posiadacze ziemscy. Wszyscy wspomniani byli przez PKK oskarżani o kolaborację z rządem Turcji[6].

Pierwszą spektakularną akcją PKK była próba zabójstwa najzamożniejszego posiadacza ziemskiego w regionie miasta Siverek. Atak na rezydencje „feudała“ przeprowadziło siedmioro członków Komitetu Centralnego partii, napastnicy zostali odparci przez ochronę[4].

Działalność z Syrii i Libanu[edytuj | edytuj kod]

Dzień przed wojskowym zamachem stanu w 1980 roku dowódcy PKK przedostali się do Syrii. Nie wiadomo, czy ucieczka była zbiegiem okoliczności, czy PKK dostała informacje o nadchodzącym puczu[7]. Rządzący Syrią Hafiz al-Asad zezwolił przywódcom partii na zamieszkanie w Damaszku i umożliwił im otworzenie obozów szkoleniowych w libańskiej dolinie Bekaa (ta część Libanu była wówczas okupowana przez Syryjczyków)[4].

Do doliny Bekaa napływali Kurdowie z Turcji, Iranu i Iraku. Wśród ochotników znalazły się również setki kobiet. Przyszli partyzanci przechodzili szkolenia wojskowe pod okiem oficerów armii syryjskiej i fedainów Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny[4][6]. Bojowników obowiązywała ścisła dyscyplina: nie mogli spożywać alkoholu i innych używek, ani nawet zawierać związków[4]. Ochotnicy poddani byli ideologizacji w duchu ortodoksyjnie komunistycznym[8].

Bojowniczki partii w 2016 roku

Hafiz Al-Asad nie chcąc prowokować Turcji, zabronił PKK przeprowadzania operacji militarnych z terenu Syrii[6]. Bojownicy wykazali się za to w wojnie libańskiej, w której u boku palestyńskich fedainów walczyli z Izraelczykami[7].

Podczas gdy struktury partii rozwijały się na emigracji, w Turcji zostały niemal całkowicie rozbite. W więzieniach znalazła się nie tylko większość kadry dowódczej, ale też zwolenników partii. W samym tylko 1983 roku do więzień trafiło około 15 tysięcy podejrzanych o sprzyjanie PKK[9]. Represje objęły nie tylko separatystów, ale ogół kurdyjskiej mniejszości[6].

Działalność z północnego Iraku i początek rebelii[edytuj | edytuj kod]

Na położenie partii korzystnie wpłynęła wojna iracko-irańska. W trakcie konfliktu PKK zbudowała swoje struktury w irackim Kurdystanie, skąd jej bojownicy prowadzili zbrojne eskapady na obszary Turcji[6].

Bojownicy PKK i iraccy peszmergowie w 2015 roku

W 1984 roku sformowane zostały Jednostki Wyzwolenia Kurdystanu (HRK) pełniące funkcję wojskowego ramienia partii[8]. Oddziały HRK 15 sierpnia 1984 roku zaatakowały siły tureckie w prowincji Siirt. Była to pierwsza duża operacja wojskowa PKK[9]. W 1985 roku kierownictwo partii sformowało Narodowy Front Wyzwolenia Kurdystanu (ERNK)[8]. Od tego momentu siły HRK (przekształcone potem w Ludową Armię Wyzwolenia, czyli ARGK) stanowiły umundurowaną formację przystosowaną do walk w górach, ERNK natomiast „partyzantkę miejską” szkoloną do zadań terrorystycznych, obejmujących głównie ataki bombowe[8].

„Kurdyjska intifada“[edytuj | edytuj kod]

W 1987 roku turecki rząd wprowadził na obszarze tureckiego Kurdystanu stan wyjątkowy[6], co nie zatrzymało rebeliantów – wojna partyzancka ogarnęła całą południowo-wschodnią Turcję[8]. Przeciwnikiem PKK nie były tylko służby tureckie, ale także jednostki kolaboranckie[8].

W 1990 roku partyzantka PKK była już ruchem masowym, określanym jako „kurdyjska intifada“[10]. Rebelianci na zajętych terenach tworzyli alternatywne struktury administracji, biura partii i sądy[10]. Członkowie partii dystrybuowali pośród Kurdów żywność, działali również podlegający partii lekarze[8]. Tureckie władze odpowiadały na wystąpienia masowymi aresztowaniami, zabójstwami i stosowaniem tortur. Turcy ramach represji zakazali Kurdom demonstrowania własnej odrębności etnicznej, a nawet zabronili używania języka kurdyjskiego[10][10].

Po 1991 roku turecka armia kilkakrotnie wkraczała do północnego Iraku. Celem wojsk tureckich była likwidacja mieszących się tam obozów PKK. W 1994 roku do Kurdystanu irackiego wkroczyły liczące 35 tysięcy żołnierzy oddziały tureckie. W 1995 roku turecka armia dwukrotnie powtórzyła akcje w Iraku. Tureckie interwencjie nie doprowadziły do zlikwidowania obecności partii po irackiej stronie granicy[6].

Według oficjalnych danych rządu Turcji do 1999 roku, w konflikcie zginęło 25139 członków PKK, 5882 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i 5424 cywili. W prowincjach objętych wojną Turcy wysiedlili ludność z 3–4 tysięcy miejscowości, z których wiele następnie spalono i zrównano z ziemią. Akcje te często prowadzone były w ramach odwetu. Rząd Turcji przyznał, że przesiedlono 362915 osób. Zdaniem niezależnych obserwatorów i organizacji pozarządowych liczba wysiedlonych wynosi około 800 tysięcy[6].

Ujęcie Öcalana i wstrzymanie walk[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 1998 roku rząd Syrii wydalił z kraju liderów partii[10]. Decyzja była skutkiem nacisków USA i Turcji[10]. Z Syrii wyjechał między innymi przebywający w Damaszku Abdullah Öcalan[10]. 16 lutego 1999 roku tureckie siły specjalne ujęły lidera PKK w Kenii[10]. Zwolennicy PKK o udział w porwaniu oskarżyli Stany Zjednoczone i Izrael[11]. Polityk został w Turcji skazany na karę śmierci, którą następnie zmieniono na dożywotnie pozbawienie wolności[6][11]. Choć Öcalan do dzisiaj pozostaje w więzieniu, dalej uważany jest przez PKK za przywódcę[6].

Partyzant PKK w mieście Sindżar (2016)

W lutym 2000 roku jej kierownictwo ogłosiło jednostronne zawieszenie broni i zapowiedziało rozpoczęcie pokojowej działalność[6][11].

Jako KADEK i KONGRA-GEL[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku zmieniła nazwę na KADEK czyli Kurdyjski Kongres Demokratyczno Wolnościowy. KADEK, choć głosił zakończenie działalności bojowej, rekrutował nowych bojowników. W tym samym czasie rząd turecki donosił o tym, że kurdyjscy nacjonaliści zakupili w Iranie, Iraku i Armenii znaczną ilość uzbrojenia, w tym przeciwlotnicze pociski ręczne Strzała-2[6].

W 2003 roku KADEK zmienił nazwę na KONGRA-GEL, czyli Kurdyjski Kongres Narodowy. Rok później KONGRA-GEL ogłosił zakończenie zawieszenia broni. W kwietniu 2005 roku ugrupowanie powróciło do nazwy PKK[6].

Wznowienie walk[edytuj | edytuj kod]

Separatyści wznowili zbrojną kampanię w 2004 roku[6]. We wrześniu 2006 roku kierownictwo PKK wezwało do obustronnego zawieszenia broni. Rząd turecki odmówił negocjacji, a walki wznowiono. Kampanii partyzanckiej towarzyszyły zamachy terrorystyczne przeprowadzane przez członków partii[6][12].

Snajper PKK w 2015 roku

W lutym 2008 roku wojsko tureckie wkroczyło do północnego Iraku celem likwidacji baz PKK w górach Kandil. Według tureckiego rządu w trwającej kilka dni ofensywie zginęło 27 tureckich funkcjonariuszy i 237 bojowników PKK[12][13].

W połowie lipca 2014 roku PKK zaangażowała się w walki z siłami Państwa Islamskiego w Rożawie[14]. W sierpniu bojownicy wystąpili przeciwko Państwu Islamskiemu w północnym Iraku[15]. W trakcie bitwy o Ajn al-Arab we wrześniu 2014 roku oddziały PKK otrzymywały bezpośrednie wsparcie wojskowe ze strony USA[16]. Kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu towarzyszyły starcia pomiędzy PKK a Turcją na syryjsko-tureckich terenach przygranicznych[17].

W marcu 2015 roku Öcalan wezwał do zakończenia wojny z Turcją i rozpoczęcia rozmów na temat zawieszenia broni. Walki czasowo ustały jednak już w lipcu konflikt wybuchł na nowo[12].

W marcu 2016 roku PKK przystąpiła do lewicowej koalicji Zjednoczony Rewolucyjny Ruch Ludowy. Do sojuszu przystąpiło też kilka innych ugrupowań w tym Turecka Partia Komunistyczna / Marksiści-Leniniści, Maoistowska Partia Komunistyczna i Marksistowsko-Leninowska Partia Komunistyczna[18].

Konflikt z kurdyjskimi islamistami[edytuj | edytuj kod]

Zwalcza bojowników Hezbollahu (zwanego tureckim lub kurdyjskim). Hezbollah jest formacją islamistyczną, która dąży do utworzenia w Turcji państwa religijnego. Islamistom nie odpowiadają skrajnie lewicowe poglądy PKK. Hezbollah był w przeszłości zbrojony przez turecki rząd, co zostało oficjalnie potwierdzone w 2010 roku[6].

Odgałęzienia PKK w Syrii i Iranie[edytuj | edytuj kod]

Siły specjalne YPG w 2013 roku

PKK podporządkowała sobie część ruchu kurdyjskiego w Syrii i Iranie. W Syrii odgałęzieniem PKK jest Partia Unii Demokratycznej (PYD), a w Iranie Partia Wolności Kurdystanu (PJAK)[19].

PYD utworzona została w 2003 roku. Po wybuchu wojny domowej w Syrii PYD zawarła układ o nieagresji z reżimem Baszszara al-Asada. Umożliwiło to partii zdominowanie regionów Syrii zamieszkiwanych przez Kurdów[20][21]. W listopadzie 2013 roku przedstawiciele PYD utworzyli autonomiczny rząd syryjskiego Kurdystanu[22][23][24]. Region autonomiczny określany jest jako Rożawa[25]. Według tureckiego rządu z PKK powiązana jest też kurdyjska milicja Powszechne Jednostki Ochrony (YPG)[26].

PJAK utworzona została w 2004 roku. Partia dysponuje oddziałami znanymi jako Siły Obronne Wschodniego Kurdystanu. Oddziały operują z obszarów północnego Iraku, skąd atakują cele irańskie[27][28]. Stany Zjednoczone[29], Iran i Turcja uznają PJAK za organizację terrorystyczną[30].

Działalność w Europie[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90. PKK utworzył struktury w Europie. Członkowie PKK działają pod przykrywką stowarzyszeń i związków zawodowych (ze względu na uznawanie PKK za organizację terrorystyczną). Są one szczególnie rozwinięte w Niemczech. W połowie lat 90. służby RFN twierdziły, że w kraju znajduje się około 6 tysięcy członków PKK i około 50 tysięcy sympatyków ugrupowania. Członkowie PKK w Europie prowadzą antyturecką propagandę, zdarzały się też fizycznie ataki na tureckie cele czy starcia ze zwolennikami tureckiej prawicy[6][10][19].

Z Europy nadają media PKK. Wśród nich znajdują się stacje telewizyjne Roj-TV (nadaje z Danii i Belgii), czy Mesopotamia TV (nadaje z Danii). PKK do celów propagandowych wykorzystuje też rozgłośnię radiową Denge Kurdistane oraz gazety, wśród których większym wydawnictwem jest Yeni Özgür Politika[6].

Demonstracja zwolenników PKK w Londynie (2003)

Związki z Sokołami Wolności Kurdystanu[edytuj | edytuj kod]

Niejasne są relacje PKK z terrorystycznymi Sokołami Wolności Kurdystanu (TAK). Organizacja prawdopodobnie utworzona została w 2004 roku w następstwie rozłamu w PKK. TAK bywa określana w mediach jako bojówka PKK, odłam PKK lub grupa z nią powiązana[6][31][32][33].

Kontakty i wsparcie zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. partyzanci PKK szkoleni byli w Libanie przez oficerów syryjskich i fedainów Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny[4][6]. Syria dostarczyła także rebeliantom dostawy broni[34]. W tym czasie bojownicy szkoleni byli również w obozach treningowych na terenie Libii[7].

Według informacji zawartych na stronie The Washington Institute, do 1991 roku grupę dozbrajał i szkolił Związek Radziecki[34]. Według Aleksandra Litwinienki Abdullah Öcalan został przeszkolony przez funkcjonariuszy KGB i FSB[35].

W trakcie swojego procesu Öcalan zeznał, że Grecja miała przekazywać partii broń i trenować jej bojowników. Szkolenia odbywać się miały w bazie wojskowej w Lawrio[36].

Zdaniem Council on Foreign Relations PKK wspierana była przez iracki reżim Saddama Husajna[37].

Według Barry'ego Rubina latach 90. rebelianci mieli przejść szkolenia wojskowe pod okiem przebywających na Bliskim Wschodzie żołnierzy północnokoreańskich[38].

Demonstracja zwolenników partii w Paryżu (2013)

W 2008 roku Turcja i Azerbejdżan oskarżyły Armenię o ukrywanie bojowników PKK w obozach na terenie Górskiego Karabachu, czemu rząd armeński zaprzeczył[39].

Od 1980 do 1998 roku przywódcy organizacji przebywali w Damaszku, wydalono ich stamtąd dopiero po naciskach ze strony Turcji i Stanów Zjednoczonych[40]. W 1998 roku rząd Syrii i Turcji zawarły porozumienie, na mocy którego Syryjczycy całkowicie wycofali się ze wspierania PKK[34].

W trakcie bitwy o Ajn al-Arab we wrześniu 2014 roku oddziały PKK otrzymywały bezpośrednie wsparcie wojskowe ze strony USA[16].

Partia oskarżana była o wspieranie ormiańskiej organizacji terrorystycznej ASALA[41].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Jest partią nacjonalistyczną, separatystyczną[1][5] i głoszącą demokratyczny konfederalizm. Ostatni z nurtów jest specyficzną ideologią opracowaną przez Abdullaha Öcalana w trakcie jego pobytu w więzieniu[42][43].

Zanim przyjęła demokratyczny konfederalizm głosiła poglądy marksistowsko-leninowskie[6] z wpływami maoizmu[1].

Celem formacji jest niepodległość Kurdystanu[6][26].

Jako organizacja terrorystyczna[edytuj | edytuj kod]

PKK uznawana jest za organizację terrorystyczną przez Turcję, Stany Zjednoczone i Unię Europejską[19]. W praktyce na arenie międzynarodowej traktowana jest jako partner w negocjacjach politycznych[19].

Jako organizacja przestępcza[edytuj | edytuj kod]

Według szacunków Interpolu źródłem finansowania działalności organizacji jest handel narkotykami. Interpol w 1992 roku poinformował o tym, że PKK kontrolowała nawet do 80% europejskiego rynku narkotykowego. Ugrupowanie jest również zaangażowane w pranie pieniędzy[6]. Proceder ten odbywa się poprzez różnego rodzaju firmy, instytucje czy organizacje charytatywne[6].

W maju 2008 roku partia wpisana została na amerykańską listę handlarzy narkotyków[44].

Flagi używane przez partię[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Magdalena Szkudlarek: Programowa niechęć do państwa jako kwintesencja zjawiska identyfikacji narodowej wśród Kurdów tureckich – analiza głównych przejawów nacjonalizmu kurdyjskiego w Turcji (pol.). refleksje.edu.pl. [dostęp 2017-09-18].
 2. a b Terroryzm s. 54-55
 3. a b Terroryzm od Asasynów do Osamy bin Ladena s. 136
 4. a b c d e f g h i Terroryzm s. 55
 5. a b Kurdistan Workers’ Party (PKK) (ang.). britannica.com. [dostęp 2017-09-18].
 6. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z Mirosław Smolarek, Marian Żuber: Terroryzm jako metoda walki narodowowyzwoleńczej na przykładzie Partii Pracujących Kurdystanu w Turcji (pol.). webcache.googleusercontent.com. [dostęp 2017-09-18].
 7. a b c Terroryzm od Asasynów do Osamy bin Ladena s. 137
 8. a b c d e f g Terroryzm s. 56
 9. a b Terroryzm s. 55-56
 10. a b c d e f g h i Terroryzm s. 57
 11. a b c Terroryzm s. 58
 12. a b c Kongra-Gel/Kurdistan Freedom and Democracy Congress (KADEK)/Kurdistan Workers' Party (PKK) (ang.). globalsecurity.org. [dostęp 2017-09-22].
 13. Terroryzm s. 59
 14. PKK joins battle against Isil (ang.). gulfnews.com. [dostęp 2017-09-25].
 15. Dorian Jones: Turkish Kurds Want Ankara to Declare Stance on ISIL (ang.). voanews.com. [dostęp 2017-09-25].
 16. a b David Phillips, Kelly Berkell: The Case for Delisting the PKK as a Foreign Terrorist Organization (ang.). lawfareblog.com. [dostęp 2017-09-25].
 17. Kurdish militants claim deadly ambush in Turkey's southeast (ang.). middleeasteye.net. [dostęp 2017-09-25].
 18. Peoples' United Revolutionary Movement established for a joint struggle (ang.). anfenglish.com. [dostęp 2017-09-25].
 19. a b c d Krzysztof Strachota: Turcja i węzeł kurdyjski. Przewartościowania w cieniu kryzysu na Bliskim Wschodzie (pol.). osw.waw.pl. [dostęp 2017-09-18].
 20. About Us (ang.). monde-ypgrojava.org. [dostęp 2017-09-25].
 21. Allan Kaval: Nowe sojusze w Kurdystanie (pol.). monde-diplomatique.pl. [dostęp 2017-09-25].
 22. Łukasz Kobierski: Ugrupowania Kurdyjskie w Syrii (pol.). psz.pl. [dostęp 2017-09-25].
 23. Barbara Cöllen: Kurdowie – przyjaciele czy wrogowie? (pol.). dw.com. [dostęp 2017-09-25].
 24. Democratic Union Party [PYD] (ang.). globalsecurity.org. [dostęp 2017-09-25].
 25. Oskar Górzyński: Syryjscy Kurdowie ogłosili autonomię. Pierwszy krok w kierunku zmiany granic Bliskiego Wschodu? (pol.). wiadomosci.wp.pl. [dostęp 2017-09-25].
 26. a b Who are Kurdistan Workers' Party (PKK) rebels? (ang.). bbc.com. [dostęp 2017-09-22].
 27. Kurdistan Free Life Party (ang.). start.umd.edu. [dostęp 2017-09-18].
 28. PJAK / PEJAK/Party for Free Life in Kurdistan/Party for a Free Life in Kurdistan/Free Life Party of Kurdistan (ang.). globalsecurity.org. [dostęp 2017-09-18].
 29. U.S. brands anti-Iran Kurdish group terrorist (ang.). reuters.com. [dostęp 2017-09-18].
 30. Erdogan: Turcja może wspólnie z Iranem przeprowadzić operację przeciwko Kurdom (pol.). pl.sputniknews.com. [dostęp 2017-09-18].
 31. Po zamachach w Stambule. Przyznały się Sokoły Wolności Kurdystanu (pol.). polsatnews.pl. [dostęp 2017-09-25].
 32. Za zamachem w Ankarze stała grupa "Sokoły Wolności Kurdystanu" (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2017-09-25].
 33. Aleksandra Gersz: Sokoły Wolności Kurdystanu przyznały się do przeprowadzenia zamachu w Ankarze (pol.). gs24.pl. [dostęp 2017-09-25].
 34. a b c Soner Cagaptay: Terrorism Havens: Iraq (ang.). washingtoninstitute.org. [dostęp 2018-01-29].
 35. The originator of the acts of terrorism in London was standing near Tony Blair (ang.). indymedia.org.uk. [dostęp 2017-09-25].
 36. Ocalan tells Turks of Greek arms and training for PKK, say reports (ang.). irishtimes.com. [dostęp 2017-09-25].
 37. Terrorism Havens: Iraq (ang.). cfr.org. [dostęp 2018-01-29].
 38. Bruce E. Bechtol, Jr.: North Korea and Support to Terrorism: An Evolving History (ang.). cholarcommons.usf.edu. [dostęp 2017-11-15].
 39. The Kurdish Issue and Nagorno-Karabakh (ang.). eurasianet.org. [dostęp 2017-09-25].
 40. Terroryzm s. 55, 57
 41. Terroryzm s. 67
 42. Democratic Confederalism (ang.). freeocalan.org. [dostęp 2017-09-22].
 43. Rafael Taylor: The new PKK: unleashing a social revolution in Kurdistan (ang.). ROAR Magazine. [dostęp 2017-09-23].
 44. Terroryzm s. 60

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Wilhelm Dietl, Rolf Tophoven, Kai Hirschmann: Terroryzm. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012. ISBN 978-83-01-16019-7.
 • Robert M. Barnas: Terroryzm od Asasynów do Osamy bin Ladena. Wrocław: Kirke, 2001. ISBN 978-83-914970-4-3.