Partia Regionów (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Partia Regionów
Skrót Regiony
Lider Bolesław Borysiuk
Data założenia 24 listopada 2007
Data rozwiązania 16 stycznia 2017
Adres siedziby ul. Lachmana 4/10, 02-786 Warszawa
Ideologia polityczna lewica narodowa, agraryzm, eurosceptycyzm
Poglądy gospodarcze interwencjonizm państwowy, agraryzm
Liczba członków ok. 1000
Młodzieżówka Sekcja Młodych Partii Regionów
Strona internetowa

Partia Regionów (PR, Regiony) – polska centrolewicowa partia polityczna, zawiązana 24 listopada 2007 (zarejestrowana sądownie 25 lutego 2008) przez grupę byłych działaczy Samoobrony Rzeczpospolitej Polskiej i częściowo Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Założycielami ugrupowania byli m.in. Krzysztof Filipek, Danuta Hojarska i Bolesław Borysiuk. Wyrejestrowana 16 stycznia 2017.

Według deklaracji założycieli partia miała być zarządzana decentralistycznie, z respektowaniem decyzji władz terenowych i uznaniem zwierzchności kongresu nad zarządem[1]. W październiku 2008 działacze Partii Regionów, związani z rolnictwem, zapowiedzieli powołanie Związku Zawodowego Rolnictwa „Regiony”, który powstał miesiąc później[2] (przewodziła mu m.in. Renata Beger). Danuta Hojarska i Krzysztof Filipek po pewnym czasie opuścili partię. Ugrupowanie początkowo współpracowało z partiami prawicowymi (głównie narodowymi), jednak następnie stało się sojusznikiem SLD.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 partia wystartowała wspólnie m.in. z Ligą Polskich Rodzin, Naprzód Polsko, Stronnictwem „Piast”, Libertas Polska, ZChN i ONP-LP w ramach komitetu Libertas, który nie osiągnął progu wyborczego. Spośród kandydatów Partii Regionów najlepszy wynik osiągnął prezes Bolesław Borysiuk (1310 głosów), a inni działacze partii otrzymali poparcie nie większe niż kilkuset wyborców.

27 kwietnia 2010 Krajowy Komitet Wykonawczy partii zaapelował do sympatyków i zwolenników ugrupowania do poparcia kandydatury Grzegorza Napieralskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2010. W drugiej turze partia nie udzieliła poparcia żadnemu z kandydatów[3].

Przed wyborami samorządowymi w 2010 działacze Partii Regionów zdecydowali o wspólnym starcie z SLD[4]. Na mocy tego porozumienia na listach wyborczych Sojuszu znaleźli się jako przedstawiciele Partii Regionów m.in. Halina Molka, Alicja Lis, Józef Głowa, Anna Brózda i Tadeusz Urban. Kandydaci Partii Regionów startowali również z ramienia komitetów lokalnych. Łącznie partia wystawiła w wyborach 467 kandydatów (w 9 województwach). Zdobyli oni w sumie 82 818 głosów, co dało 38 mandatów radnych w 7 województwach (8 mandatów w radach miejskich, 14 w radach powiatowych i 16 w radach gmin). 1 kandydat partii został wybrany na stanowisko wójta. Wszystkie mandaty uzyskali kandydaci reprezentujący komitety lokalne.

22 marca 2011 Partia Regionów podpisała porozumienie o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych tym samym roku z Krajową Partią Emerytów i Rencistów oraz Stowarzyszeniem Demokratycznym (przeciwną przewodnictwu Pawła Piskorskiego częścią Stronnictwa Demokratycznego)[5]. Ostatecznie do wspólnego startu nie doszło i kilku przedstawicieli Partii Regionów znalazło się na listach SLD. Kandydatami do Sejmu zostali: Anna Brózda w okręgu katowickim, Marian Curyło w okręgu kieleckim i Bogdan Solarz w okręgu krakowskim. Prezes partii Bolesław Borysiuk został kandydatem SLD do Senatu w okręgu podlubelskim. Żaden z działaczy Partii Regionów nie uzyskał mandatu w parlamencie.

12 października 2013 Partia Regionów i działający przy niej ZZRiOW „Regiony” współtworzyły Porozumienie Społeczne „Zmiana” wraz z Polską Lewicą, Polską Partią Socjalistyczną i stowarzyszeniem Ruch Ludzi Pracy[6]. PPS (która weszła w sojusz z Partią Zieloni) została potem zastąpiona w „Zmianie” przez Partię Emerytów Rencistów RP. Organizacje „Zmiany” nie brały udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014.

Podczas wyborów samorządowych w 2014 Partia Regionów brała udział w koalicji SLD Lewica Razem (jej działacze byli m.in. na listach do sejmików województw).

18 kwietnia 2015 ugrupowanie podpisało porozumienie programowe pod nazwą „Alternatywa dla Polski” wraz z Polską Lewicą i powstającą partią Zmiana[7] (PL nawiązała później sojusz z innymi partiami). W wyborach parlamentarnych tym samym roku ugrupowania te nie wystartowały.

Wskutek niezłożenia sprawozdania finansowego za 2015 rok, 16 stycznia 2017 Partia Regionów została wykreślona z ewidencji[8].

Struktura i działacze[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Politycy Partii Regionów (Polska).

Według statutu partii najwyższym jej organem był Kongres Krajowy. Pozostałymi organami statutowymi ugrupowania były: Rada Polityczna, Prezes, Krajowy Komitet Wykonawczy, Krajowy Sąd Koleżeński i Krajowa Komisja Rewizyjna.

Prezesi partii[edytuj | edytuj kod]

Program Partii Regionów[edytuj | edytuj kod]

Partia Regionów jako swój cel nadrzędny deklarowała podniesienie rangi i pozycji Polski opartej na sile wszystkich regionów w kraju, poprzez wsparcie biedniejszych województw. Chciała zmniejszania nierówności społecznych, a państwo powinno jej zdaniem gwarantować prawo obywateli do pracy, bezpłatnej nauki i służby zdrowia. W polityce zagranicznej Partia Regionów popierała przede wszystkim współpracę z państwami słowiańskimi[9].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]