Partia Socjalliberalna (Belgia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Partia Socjalliberalna (niderl. Sociaal-Liberale Partij, SLP) – belgijska centrolewicowa i umiarkowanie separatystyczna partia polityczna z Regionu Flamandzkiego, początkowo działająca m.in. pod nazwą SPIRIT.

Partia powstała w 2001 w wyniku rozłamu w umiarkowanie nacjonalistycznej Unii Ludowej, która podzieliła się na centroprawicowy Nowy Sojusz Flamandzki i centrolewicowy SPIRIT. Nazwa nowego ugrupowania stanowiła akronim od słów Sociaal, Progressief, Internationaal, Regionalistisch, Integraal-democratisch, Toekomstgericht (społecznie, postępowo, międzynarodowo, regionalnie, całkowicie demokratycznie, przyszłościowo).

W wyborach parlamentarnych w 2003 i 2007 SPIRIT startował w kartelu wyborczym z Partią Socjalistyczną, uzyskując pojedyncze mandaty w federalnym parlamencie[1]. Sojusz z lewicą doprowadził do odejścia z partii polityków liberalnych. Koalicja została ostatecznie zakończona w 2008, co zakwestionowała część działaczy (m.in. Bert Anciaux). W tym samym roku ugrupowanie przyjęło nazwę Flamandzcy Postępowcy (VlaamsProgressieven), którą już wkrótce przemianowano na Partię Socjalliberalną.

W 2009 socjalliberałowie przegłosowali przyłączenie się do Groen!, partii flamandzkich ekologów[2], zaprzestając odrębnej działalności.

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parties and Elections in Europe: Belgium. parties-and-elections.eu. (ang.).
  2. Groen! en SLP gaan samen verder. s-lp.be. (niderl.).
  3. Leaders of Belgium. terra.es. (ang.).