Partia Zielonych (USA)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stany Zjednoczone
Godło USA
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Stanów Zjednoczonych

Wikiprojekt Polityka

Partia Zielonych (Green Party) – amerykańska, lewicowa partia polityczna.

Została założona w 1984. Ma 7 współprzewodniczących Liz Arnone, Jima Coplena, Katey Culver, Budda Dickinson, Steve'a Kramera, Rebeccę Rotzler i Sarah Steiner. Jest członkiem Zielonych Globalnych. Liczy 305 000 zarejestrowanych sympatyków.

Jej głównymi założeniami programowymi są: ekonomia społeczna, decentralizacja, ochrona środowiska, feminizm, demokracja uczestnicząca, pacyfizm, osobista i globalna odpowiedzialność, poszanowanie dla różnorodności, sprawiedliwość socjalna, poparcie dla użycia odnawialnych źródeł energii, legalna aborcja, zniesienie kary śmierci.

W USA Zieloni zaczęli ubiegać się o urzędy w 1985 r. Od tej pory Partia Zielonych Stanów Zjednoczonych wygrywała w wyborach stanowych i do władz samorządowych miasta. Pierwszymi zwycięskimi kandydatami byli David Conley i Frank Koehn z Wisconsin w 1986 r., wybrani odpowiednio w hrabstwach Douglas i Bayfield. Pierwszym zielonym burmistrzem została w 1991 r. Kelly Weaverling z Cordovy. Około 160 członków i członkiń Partii Zielonych sprawuje obieralne urzędy (stan na lato 2009). Pierwszym Zielonym wyłonionym do stanowej izby niższej była w 1999 r. Audie Bock ze stanu Kalifornia, potem w 2002 r. i 2004 r. John Eder z Maine oraz w 2008 r. Richard Carroll z Arkansas. Urzędujący w izbie niższej stanu New Jersey Matt Ahearn przeszedł w 2003 r. do Partii Zielonych na resztę kadencji. Partia Zielonych wystawiła swoich kandydatów na odpowiednio prezydenta i wiceprezydenta w czterech turach wyborów prezydenckich: w 1996 r. i 2000 r.- Ralpha Nadera i Winonę LaDuke, w 2004 r. – Davida Cobba i Pat LaMarche, w 2008 r. Cynthię McKinney i Rosę Clemente, a w 2012 r. Jill Stein i Cheri Honkala.

Wyniki w wyborach prezydenckich[edytuj]