Parysatis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parysatis
królowa Persów
Jako żona

Dariusza II

Dane biograficzne
Dynastia

Achemenidzi

Data śmierci

ok. 395 p.n.e.

Ojciec

Artakserkses I

Matka

Andia

Mąż

Dariusz II

Dzieci

Amestris,
Arsakes zw. Artakserksesem II,
Cyrus Młodszy,
Artostes,
Oksendras

Parysatis (zm. ok. 395 p.n.e.) – córka króla Persji Artakserksesa I z dynastii Achemenidów i jego konkubiny Andii z Babilonu; siostra przyrodnia królów Persji: Kserksesa II, Sogdianosa i Dariusza II; żona tego ostatniego.

Po śmierci jej ojca Artakserksesa I, zamordowanego przez swojego szambelana, tron Persji obejmowali kolejno jej przyrodni bracia: Kserkses II (zamordowany po 45 dniach swoich rządów) i Sogdianos (zamordowany po 6 i pół miesiąca swoich rządów).

Parysatis wydana za mąż za swojego przyrodniego brata Dariusza II, wraz z nim zleciła morderstwo Sogdianosa, które wyniosło na tron Persji Dariusza II w 424 roku p.n.e. Dariusz II miał z nią trzynaścioro dzieci, z których pięcioro osiągnęło wiek dorosły:

Podczas panowania swego męża Parysatis współrządziła państwem. Doprowadziła w 408 p.n.e. do mianowania jej syna Cyrusa Młodszego satrapą Lidii, Kapadocji i Frygii w dzisiejszej Turcji zachodniej. Gdy Cyrus Młodszy wystąpił przeciwko Artakserksesowi II, wówczas już królowi Persji, a następnie został przez niego pokonany i zabity w bitwie pod Kunaksą w 401 p.n.e., Parysatis szybko uzyskała dominujący wpływ na tego ostatniego.