Pas dla pojazdów z wieloma pasażerami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stale wydzielony high-occupancy vehicle lane na autostradzie I-91 koło Hartford

Pas dla pojazdów z wieloma pasażerami (ang. High-occupancy vehicle lane) – pas ruchu przeznaczony wyłącznie dla pojazdów przewożących kierowcę oraz jednego lub więcej pasażerów. High-occupancy vehicle lanes są tworzone w celu redukcji ruchu pojazdów poprzez wykorzystanie formy podróżowania wielu osób w jednym pojeździe, tzw. grupowe dojazdy. Występują w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie i oznaczone są specjalnym oznakowaniem z emblematem w kształcie rombu. Stosowane są również nazwy carpool lane czy diamond lane (ze względu na oznakowanie).

Specjalne dopuszczenie[edytuj | edytuj kod]

W stanie Kalifornia decyzją władz miejscowych do ruchu na "high-occupancy vehicle lane" dopuszczono pojazdy czyste ekologicznie, w których może znajdować się tylko kierowca. Są to pojazdy zasilane CNG, elektryczne czy hybrydowe (dla hybryd prawo to wygasło 1 stycznia 2011 r.)[1].

W Stanach Zjednoczonych podobne rozwiązanie wprowadzono w sześciu stanach: Kolorado, Floryda, New Jersey, Nowy Jork, Tennessee oraz Wirginia.

Zastosowanie w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Od stycznia 2012 pasy dla pojazdów z wieloma pasażerami wprowadzono w Rzeszowie[2], a od marca 2016 w Krakowie[3]. Pas HOV zapowiedziano także w Sosnowcu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]