Pascal Boyer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pascal Boyer - francuski antropolog społeczny, reprezentant drugiej fali antropologii kognitywnej.

Pracownik Centre National de la Recherche Scientifique we Francji i Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis (Missouri), gdzie jest profesorem Indywidualnej i Kolektywnej Pamięci. Badania etnograficzne prowadził w Afryce.

Jego prace prowadzone są w ramach projektu Centrum Badań nad Umysłem, Mózgiem i Procesami uczenia, w ramach którego specjaliści prowadzą badania w zakresie kognitywizmu, badań neurologicznych, psychologii i antropologii. Pascal Boyer zajmuje się głównie zagadnieniami procesów poznawczych i przekazu kulturowego, a także rozwojem poznania, psychologią ewolucyjną i psychologią międzykulturową.

Do najważniejszych prac należą: The Naturalness of Religious Ideas: A Cognitive Theory of Religion (Berkeley 1994, University of California Press) i Tradition as Truth and Communication (Cambridge 1992, Cambridge University Press.)

Et l’homme crea les dieux... (I człowiek stworzył bogów...) to, wydana w 2001 roku, uznana praca o sposobach tworzenia wyobrażeń religijnych, przyczynach ich budowania i funkcjach w historii ludzkiego poznania. Wedle autora uniwersalność przedstawień i doświadczeń religijnych może być wytłumaczona dzięki rozpoznaniu procesów zachodzących w ludzkim mózgu. Pacal Boyer pomija modny paradygmat refleksji religioznawczej prezentowany przez takich myślicieli jak Mircea Eliade czy Joseph Campbell, którzy rozwijali swoje teorie w oparciu m.in. o prace neopsychoanalityka Gustava Junga (np. w oparciu o jego pojęcie archetypu). Zamiast tego odwołuje się bezpośrednio do ustaleń współczesnych badań antropologicznych, psychologii poznawczej (kognitywistyki), psychologii ewolucyjnej i psychologii międzykulturowej oraz komunikacji społecznej. Nie wpisuje się w postmodernistyczne kwestionowanie metafizyki. Analizuje religię jako formę kolektywnej pamięci. Na angielskie tłumaczenie tej pracy (Religion Explained: The Evolutionary Origins of Religious Thought) powołują się w swoich publikacjach (z 2006 roku) brytyjski biolog ewolucyjny i popularyzator nauki Richard Dawkins (książka Bóg urojony) oraz amerykański filozof kognitywista Daniel Dennett (Odczarowanie. Religia jako zjawisko naturalne).

Tłumaczenia na język polski[edytuj | edytuj kod]

I człowiek stworzył bogów... Jak powstała religia?, Warszawa 2005, Wyd. Prószyński i S-ka, s. 352, ​ISBN 83-7337-985-1​ (Et l’homme crea les dieux. Comment expliquer la religion 2001, tłum. na ang.: Religion Explained: The Evolutionary Origins of Religious Thought)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]