Pasierbiecka Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pasierbiecka Góra
Ilustracja
Panorama Kamionnej i Pasierbieckiej Góry od północnej strony ( z Trzciany)
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Wyspowy, Karpaty
Wysokość 764 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Pasierbiecka Góra”
Ziemia49°46′51,7″N 20°22′36,5″E/49,781028 20,376806
Długi grzbiet górski Kamionnej i Pasierbieckiej Góry od strony północnej

Pasierbiecka Góra (764 m n.p.m.) – jedno z dwóch wzniesień w grzbiecie górskim rozciągającym się pomiędzy Przełęczą Widoma a Kostrzą w Beskidzie Wyspowym. Drugim wzniesieniem, leżącym bliżej przełęczy Widoma, jest Kamionna (801 m). Pasierbiecka Góra od Kamionnej oddzielona jest tylko nieznaczną przełączką. Wznosi się ponad miejscowościami: Kamionna, Nowe Rybie, Rupniów i Pasierbiec. Od strony północnej sąsiaduje z Pogórzem Wiśnickim. Potoki spływające z południowych zboczy wpadają do rzeki Łososina (zlewnia Dunajca), potoki spływające ze zboczy północnych do Przegini (zlewnia Raby).

Pasierbiecka Góra od strony zachodniej

Pasierbiecka Góra tworzy niemal równy grzbiet. Jej północne stoki są bardzo strome i całkowicie porośnięte lasem. Południowe są znacznie łagodniejsze i pola uprawne wsi Pasierbiec podchodzą tutaj aż do samego wierzchołka. W okolicach przełączki z Kamionną znajduje się tablica informująca o rezerwacie przyrody Kamionna. Wędrując od tej przełączki w kierunku zachodnim turystycznym szlakiem prowadzącym cały czas grzbietem, napotykamy śródleśną polanę, na której wyraźnie widać ślady ugorów świadczące o tym, że kiedyś były tu pola uprawne. Obecnie polana jest tylko wypasana i stopniowo zarasta lasem. W jej okolicy liczne odkrywki, w których wydobywa się poszukiwany w budownictwie piaskowiec fliszu karpackiego, tworzący tutaj regularne łupane płytki. Tuż za polanką szlak wyprowadza na całkowicie odsłonięte południowe zbocze. Dom i zabudowania gospodarcze stoją tutaj pod samym wierzchołkiem góry. Jest to osiedle Wierch Góry należące do Pasierbca. Warto zwrócić uwagę na zarastające już krzewami kopczyki kamieni wzdłuż ścieżki. Są to kamienie pracowicie zbierane z pól uprawnych. Woda po obfitych opadach zmywała glebę ze stromych stoków, kamienie jako cięższe pozostawały, co rok było ich więc coraz więcej. Aby móc uprawiać ziemię, trzeba je było zbierać. Od tego miejsca zbocza opadają w kierunku zachodnim do miejscowości Rybie Nowe.

Widoki na północną stronę całkowicie przysłonięte lasem. Za to z odkrytych miejsc w południowym kierunku kapitalne widoki na Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry oraz leżącą w dolinie Limanowę. Dawniej przez Pasierbiecką Górę prowadził szlak pieszych pielgrzymek do Sanktuarium Matki Boskiej w Pasierbcu.

Piesze szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski – niebieski: BochniaNowy WiśniczKamień GrzybPaprotna (obok Kamieni Brodzińskiego) – RajbrotŁopuszePrzełęcz RozdzieleWidoma – góra Kamionna – Pasierbiecka Góra – Tymbark.

szlak turystyczny żółty – żółty od przełączki między Pasierbiecką Górą i Kamionną do Pasierbca.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Matuszczyk: Beskid Wyspowy. Część wschodnia. Warszawa. Kraków: Wyd. PTTK „Kraj”, 1986, s. 19-21, 64. ISBN 83-7005-125-1.
  • Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
Panorama widokowa z Pasierbieckiej Góry