Pasmo Bighorn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy pasma górskiego. Zobacz też: Bighorn – rzeka.
Pasmo Bighorn
Pasmo Bighorn z pasmem Absaroka w tle
Pasmo Bighorn z pasmem Absaroka w tle
Państwo  Stany Zjednoczone
Położenie Wyoming
Wysokość 3960 m n.p.m.
Położenie na mapie Wyomingu
Mapa lokalizacyjna Wyomingu
Pasmo Bighorn
Pasmo Bighorn
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Pasmo Bighorn
Pasmo Bighorn
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Pasmo Bighorn
Pasmo Bighorn
Ziemia 44°23′N 107°10′W/44,383333 -107,166667

Pasmo Bighorn (ang. Bighorn Mountains) – pasmo górskie w północnym Wyoming i południowej Montanie w Stanach Zjednoczonych będące północno-wschodnią odnogą Gór Skalistych, ciągnące się na długości około 320 km na północ, na obszar Wielkich Równin. Od pasma Absaroka, które tworzy główną grań Gór Skalistych w zachodnim Wyoming, oddziela je szeroka dolina, którą płynie rzeka Bighorn.

Pasmo Bighorn wypiętrzyło się około 70 milionów lat temu. Jakkolwiek wiele cyrków polodowcowych, U-kształtnych dolin i jezior polodowcowych wskazuje na lodowcową przeszłość gór, jedyną pozostałością po niej jest ostatni aktywny lodowiec na stokach góry Cloud Peak.

Najwyższe szczyty pasma znajdują się w Wyoming, na terenie obejmujących 4500 km² Lasów Państwowych Bighorn. Dwa szczyty przekraczają wysokość 3900 m n.p.m.: Cloud Peak (4013 m) i Black Tooth Mountain (3964 m). Kilkanaście innych wznosi się na wysokość do 3650 m. Od wschodu pasmo wznosi się gwałtownie z poziomu prerii do wysokości 2450 m. Jednak Bighorn jest znacznie mniej strome i znacznie niższe od głównego pasma "Rockies".

W górach znajdują się źródła rzek Little Bighorn, Tongue i Powder.

Tzw. Bighorn Canyon National Recreation Area to około 120 000 akrów oddanych turystom, w tym jezioro Bighorn, sztuczny zbiornik utworzony na rzece Bighorn.

Na terenie pasma rozgrywany jest w czerwcu doroczny "ultramaraton" dla zwolenników biegów terenowych. Wykorzystywany jest do tego trudny szlak "Big Horn Trail". Wyżej położone szlaki są często pokryte śniegiem, który ustępuje jedynie w okresie od czerwca do sierpnia. Od pierwszych dni września w każdej chwili można spodziewać się burz śnieżnych.

Trzy drogi przecinające pasmo Bighorn zostały uznane za drogi krajobrazowe przez United States Forest Service i władze stanu Wyoming. Są to drogi krajowe nr 14, 14A, i 16.

Linki zewnętrzne[edytuj]