Pasmo Lubania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pasmo Lubania, widok z Pienin Czorsztyńskich
Pasmo Lubania, widok z Pienin Spiskich

Pasmo Lubania – dobrze wyodrębniony masyw górski w południowo-wschodniej części Gorców, między dolinami Ochotnicy, Dunajca i Krośnicy, oddzielony od głównego rozrogu Przełęczą Knurowską oraz dolinami potoków Furcówka i Knurowskiego. Długość ok. 20 km, szerokość do 10 km[1][2]. W Paśmie Lubania w kierunku od Przełęczy Knurowskiej na wschód wyróżnia się w jego grani głównej kolejno następujące, słabo wyodrębnione wzniesienia[3]:

Od grani głównej odchodzi wiele krótkich, bocznych odnóg, na niektórych z nich również są nazwane wierzchołki. Partie grzbietowe zbudowane są z piaskowców magurskich, zbocza porośnięte lasami iglastymi i mieszanymi. Spływają z nich liczne potoki. Na zboczach dwie niewielkie jaskinie osuwiskowe – Zbójnickie Dziury.

Dość wysoko na zbocza podchodzą osiedla miejscowości położonych po obu stronach Pasma Lubania: od północnej strony jest to Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna, od południowej Knurów, Szlembark, Huba, Maniowy, Kluszkowce, Mizerna, Krośnica, Grywałd, od wschodniej Krościenko i Tylmanowa. Najwyżej, bo na głównej grani, położone jest otoczone z wszystkich stron lasem niewielkie osiedle Studzionki. Na stokach i partiach grzbietowych liczne polany, pozostałość dawnego pasterstwa. Większość z nich od dawna nieużytkowana samoistnie zarasta lasem, niektóre zarosły już całkowicie[4].

Z rzadkich w Polsce gatunków roślin w Paśmie Lubania stwierdzono występowanie kukułki bzowej i irgi czarnej[5].

Szlaki piesze w Paśmie Lubania[edytuj | edytuj kod]

Całe pasmo przemierza znakowany czerwono Główny Szlak Beskidzki. Poznanie okolic Lubania umożliwiają także inne szlaki:

szlak turystyczny czerwony z Przełęczy Knurowskiej, przez Bukowinkę, Studzionki, Kotelnicę, Polanę Morgi, Lubań, Marszałek, do Krościenka nad Dunajcem – średni czas wędrówki szlakiem w obie strony: około 6 godzin,
szlak turystyczny zielony z Lubania, przez Pasterski Wierch, do Tylmanowej – średni czas wędrówki szlakiem: około 3 godzin (w przeciwnym kierunku: około 4 godzin),
szlak turystyczny niebieski z Ochotnicy Dolnej, przez Folwarki, Lubań, Wdżar, przełęcz Snozka, do Czorsztyna – średni czas wędrówki szlakiem: około 4,5 godziny (w przeciwnym kierunku: około 3 godzin 45 minut),
szlak turystyczny zielony z Ochotnicy Dolnej, przez dolinę Kudowskiego Potoku, polanę Morgi, Lubań, do Grywałdu – średni czas wędrówki szlakiem: około 4,5 godziny (w przeciwnym kierunku: około 5 godzin).
szlak turystyczny niebieski Huba – połączenie z GSB w rejonie Kotelnicy – wyznakowany w 2015 roku.
szlak turystyczny zielony ManiowyMizerna – połączenie z GSB w rejonie polany Kudów – wyznakowany w 2015 roku.
szlak turystyczny żółty Osada CzorsztynKluszkowceRezerwat przyrody ModrzewieGierowa GóraLubań – wyznakowany w 2015 roku.

Zlikwidowany został znakowany żółto szlak z Ochotnicy Górnej na Runek.

Od 2015 roku istnieje wieża widokowa na Lubaniu[6].

Widok na Pasmo Lubania z Pienin Czorsztyńskich (znad Hałuszowej)
Widok na Pasmo Lubania z Pienin Czorsztyńskich (znad Hałuszowej)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.
  2. Opracowanie zbiorowe: Gorce. Przewodnik. Pruszków: Rewasz, 2011, s. 262, seria: Dla prawdziwego turysty. ISBN 978-83-62460-00-7.Sprawdź autora:1.
  3. Mapa topograficzna i satelitarna. Geoportal. [dostęp 2017-04-08].
  4. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Rewasz, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  5. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
  6. Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców. Informator turystyczny, Strona internetowa Ochotnicy Dolnej [dostęp 2018-12-17].