Pasmo Sangre de Cristo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Północny odcinek pasma Sangre de Cristo

Pasmo Sangre de Cristo to wąski łańcuch w Górach Skalistych ciągnący się z północy na południe wzdłuż wschodniej krawędzi ryftu Rio Grande w południowym Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Pasmo biegnie na południowy wschód od przełęczy Poncha na długości około 120 km przez tereny środkowego Kolorado do przełęczy La Veta, 32 km na zachód od miejscowości Walsenburg i stanowi wybitny łańcuch oddzielający Dolinę San Luis na zachodzie od zlewni rzeki Arkansas na wschodzie.

Według USGS pasmo stanowi południową część większego łańcucha Gór Sangre de Cristo, które sięgają północnych obszarów Nowego Meksyku.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Widok pasma z Doliny San Luis

Zbocza pasma zajmują Lasy Państwowe, rozciągające się po obu stronach grzbietu. Większość strony północno-wschodniej (rzeka Arkansas) pokrywa San Isabel National Forest, podczas gdy południowo-zachodniej (Dolina San Luis) Rio Grande National Forest. Centralna część pasma stanowi rezerwat przyrodySangre de Cristo Wilderness”. Park Narodowy Great Sand Dunes znajduje się u południowo-zachodnich podnóży pasma, na granicy Doliny San Luis. Pasmo przecinają leśne, nieutwardzone drogi, możliwe do pokonania jedynie przez pojazdy 4WD oraz szlaki piesze wiodące przez przełęcze Hayden, Hermit, Music, Medano i Mosca.

Najwyższym szczytem pasma jest, położony na południu Blanca Peak (4,372 m n.p.m.), flankowany przez trzy inne czterotysięczniki: Little Bear Peak, Mount Lindsey i Ellingwood Point. Innymi znanymi czterotysięcznikami są szczyty w masywie Crestone: Kit Carson Mountain, Crestone Peak, Crestone Needle i Humboldt Peak. Dwa pomniejsze szczyty Kit Carson Mountain, Challenger Point i Columbia Point, otrzymały imiona dla upamiętnienia załóg wahadłowców Challenger i Columbia.

W roku 1719 podróżnik hiszpański Antonio Valverde y Cosio nadał pasmu nazwę Sangre de Cristo („Krew Chrystusa”) zachwycony krwisto-czerwoną barwą ośnieżonych szczytów o zachodzie słońca.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Pasmo Sangre de Cristo Range w tle Parku Narodowego Great Sand Dunes

Pasmo Sangre de Cristos to góry zrębowe, przy czym główne linie uskoków biegną zarówno wzdłuż wschodnich, jak i zachodnich zboczy gór, a miejscami przecinają pasmo w poprzek. Góry wypiętrzyły się około 27 milionów lat temu, prawdopodobnie w jednej, masowej, działalności górotworu.

Po zachodniej stronie znajduje się Dolina San Luis z ryftem rzeki Rio Grande przebiegającym jej środkiem. Na południowym wschodzie mieści się tzw. „Raton Basin”, cichy, ale wciąż aktywny obszar sejsmiczny. Po stronie północno-wschodniej znajdują się pasmo Wet Mountains i Pasmo Frontowe, obszary zbudowane z prekambryjskich skał magmowych i skał metamorficznych powstałych w czasie orogenezy Kolorado około 1.7 miliarda lat temu i wypiętrzone raz jeszcze w okresie orogenezy laramidzkiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]