Passport (marka samochodów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Passport
Ilustracja
Logo producenta
Państwo  Kanada
Siedziba Oshawa
Data założenia 1988
Data likwidacji 1991
Udziałowcy General Motors
brak współrzędnych
Passport - punkt dealerski
Passport Optima

Passport – dawny kanadyjski producent samochodów osobowych i sieć dealerska z siedzibą w Oshawie działający w latach 1988–1991. Marka należała do amerykańskiego koncernu General Motors.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 1988 roku po raz pierwszy od likwidacji marki Beaumont kanadyjski oddział General Motors zdecydował się wprowadzić do sprzedaży na lokalnym rynku nową filię o nazwie Passport.

Powstała ona w celu pełnienia dwóch funkcji - jako sieć punktów dealerskich oferujących modele Isuzu, a także marka samochodów mająca pełnić funkcję kanadyjskiego odpowiednika utworzonej w tym samym czasie przez General Motoros dla amerykańskiego rynku marki Geo[1].

Jako marka samochodów, Passport skoncentrował się na sprzedaży tylko jednego modelu dostępnego w trzech wariantach nadwozia: jako 3 i 5-drzwiowy hatchback oraz 4-drzwiowy sedan. Był to model importowany z Korei Południowej w ramach częto stosowanej polityki badge engineering, będący kanadyjską odmianą modelu Pontiac LeMans i Daewoo Racer.[2]

Po 3 latach rynkowej obecności, Passport została wycofana z rynku, a jej miejsce zajęła nowa filia kanadyjskiego General Motors - Asüna.

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Canadian Confusion: GM’s Short-Lived Passport Dealerships (ang.). [dostęp 2020-06-09].
  2. Passport Optima : 1986 (ang.). [dostęp 2020-06-09].