Pasta do zębów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pasta do zębów – substancja, która rozprowadzana przy pomocy szczoteczki do zębów służy do utrzymywania czystości zębów i jamy ustnej. Jest jednym z najczęściej występujących produktów w domach.

Działa poprzez usuwanie z powierzchni zębów i dziąseł zanieczyszczeń i nalotów o zróżnicowanym składzie chemicznym, głównie płytki nazębnej. Stanowi długotrwałą ochronę przeciwpróchniczą. Zapewnia estetyczny i ładny wygląd zębów oraz świeży oddech. Zapobiega chorobom przyzębia.

Skład pasty do zębów[edytuj | edytuj kod]

Pasta do zębów pod mikroskopem (powiększenie 100×, 200×, 400× i 600×)

Fluor występuje w postaci następujących związków:

Jedynie aminofluorki są związkami organicznymi, pozostałe są nieorganiczne. Stare pasty zawierały tlenek magnezowy jako środek neutralizujący szkodliwe kwasy.

Zawarte w pastach związki fluoru działają przeciwpróchniczo, hamując rozwój enzymów wydzielanych przez bakterie przy zamianie węglowodanów na kwasy i zwiększając tym samym odporność szkliwa na działanie kwasów w jamie ustnej. Dodatkową cechą tych związków jest pogarszanie zdolności adhezyjnych powierzchni zęba w stosunku do bakterii (utrudnianie kolonizacji powierzchni zęba przez bakterie) ,tym samym zmniejsza się ryzyko powstania próchnicy[2]. Prewencja próchnicy wynosi: 1 mg F/l.[3] Związki fluoru hamują demineralizację szkliwa, a nawet umożliwiają jego remineralizację.

Tubki[edytuj | edytuj kod]

Budowa tubki pasty do zębów zawierającej więcej niż jeden kolor: 1 – przekrój poprzeczny tubki, 2 – przekrój poprzeczny wylotu, 3 – wylot tubki

Pierwsza pasta do zębów w tubce została sprzedana w r. 1896 przez firmę „Colgate & Company”. W masowej sprzedaży dotychczasowe słoiki, w których sprzedawane były pasty, zostały zastąpione tubkami przez „Colgate & Company” w roku 1908[4].

Niektóre pasty do zębów po wyciśnięciu z tubki zawierają więcej niż jeden kolor. Początkowo był to chwyt reklamowy stosowany przez producentów, jednak takie rozwiązanie ma również swoje zalety, ponieważ można wówczas użyć w paście większą ilość czynnych składników, których nie dałoby się umieścić razem z uwagi na możliwość reakcji chemicznej pomiędzy nimi. W takim przypadku tubka pasty do zębów jest odpowiednio skonstruowana tak, że jej wnętrze posiada pojemniki oddzielone od siebie. Mieszanie pasty następuje dopiero przy jej wyciskaniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katarzyna Piotrowska, Trwa wojna o pastę do zębów z fluorem – czy można korzystać z niej bezpiecznie? [online], Evereth News, 17 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-01] (pol.).
  2. Robinson C., Connell S., Kirkham J., Brookes S.J., Shore R.C., Smith A.M.: The effect of fluoride on the developing tooth. Caries Res. 2004, 38, 268–276
  3. Dębiński A., Nowicka G., Sekuła W., Figurska K.: Zawartość fluoru w diecie populacji polskiej – próba oszacowania. Żyw. Człow. Me-tab. 2006, 4, 300–308
  4. Kalendarium koncernu Colgate-Palmolive. (ang.).