Pat Mastelotto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pat Mastelotto
Ilustracja
Pat Mastelotto
Imię i nazwisko Lee Patrick Mastelotto
Data i miejsce urodzenia 10 września 1955
Chico
Instrumenty perkusja
Gatunki rock progresywny, jazz
Zawód muzyk
Zespoły
King Crimson (1994-2010; od 2013)
Strona internetowa

Pat Mastelotto, właściwie Lee Patrick Mastelotto (ur. 10 września 1955 w Chico w stanie Kalifornia w USA) – amerykański muzyk i instrumentalista, wirtuoz instrumentów perkusyjnych. Znany z występów w grupach King Crimson oraz XTC[1].

W latach 1994-1997 tworzył znany duet perkusyjny wraz z Billem Brufordem w sześcioosobowej inkarnacji King Crimson. Po odejściu Bruforda z zespołu w roku 2001 Mastelotto został jedynym perkusistą grupy. Podczas ostatniej jak dotąd trasy koncertowej grupy King Crimson, która miała miejsce w USA w roku 2008 wraz z nim perkusyjny duet tworzył Gavin Harrison perkusista grupy Porcupine Tree.

Mastelotto od lat eksperymentuje z wykorzystaniem perkusji elektronicznej. Od roku 2003 z powodzeniem wykorzystuje połączenie instrumentów akustycznych i elektronicznych. Dołączenie do grupy King Crimson przyniosło mu rozgłos, dzięki któremu stał się jednym z najpopularnijeszych perkusistów w kręgu rocka progresywnego.

Od lat współpracuje z basistami grupy King Crimson, Treyem Gunnem i Tonym Levinem.

Z Treyem Gunnem, będącym także od 1994 członkiem grupy King Crimson (Gunn odszedł z niej w roku 2003) jest członkiem grupy KTU oraz TU. Obecnie koncertuje z triem Stick Men, w którym występuję wraz z Michaelem Bernierem i Tonym Levinem a także grupą KTU. Debiutancki album grupy Stick Men ma ukazać się w listopadzie 2009.

Kilkakrotnie odwiedzał Polskę koncertując z grupami: King Crimson, Stick Men, czy TU.

Mastelotto współpracował ponadto z takmi grupami i muzykami jak Mr. Mister, Scandal, Al Jarreau, The Pointer Sisters, California Guitar Trio, Terry Bozzio, Patti LaBelle, Kenny Loggins, Hall & Oates, the Rembrandts, No Man, Tony Levin, Flower Kings, czy David Sylvian.

Jesienią 2009 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego Pat Mastelotto wystąpił w Polsce na koncercie wraz z Terrym Bozzio.

Wybrana dyskografia[edytuj | edytuj kod]

King Crimson

Przypisy

  1. Edward Macan: Rocking the classics: English progressive rock and the counterculture. Oxford University Press, s. 210. ISBN 978-0195098884.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]