Pat Morita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pat Morita
Ilustracja
Pat Morita w 1990 roku
Imię i nazwisko Noriyuki Morita
Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1932
Isleton
Data i miejsce śmierci 24 listopada 2005
Las Vegas
Zawód aktor
Współmałżonek Kathleen Yamachi (1953–67) (rozwód)
Yukiye Kitahara (1970–89) (rozwód)
Evelyn Guerrero (1994–2005)
Lata aktywności 1960-2005

Noriyuki „Pat” Morita (ur. 28 czerwca 1932 w Isleton, zm. 24 listopada 2005 w Las Vegas) – japońsko-amerykański aktor, nominowany do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Karate Kid.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kilkanaście pierwszych lat życia spędził głównie w szpitalu, z diagnozą gruźlicy ośrodkowego układu nerwowego. Do operacji, którą przeszedł w wieku 11 lat, nie chodził. Jako Amerykanin japońskiego pochodzenia był wraz z rodziną internowany w obozie w Arizonie w czasie II wojny światowej. W obozie zetknął się z katolickim księdzem, od którego zapożyczył swoje późniejsze imię aktorskie „Pat”.

Po wojnie rodzina Mority prowadziła restaurację w Sacramento (Kalifornia); Noriyuki Morita jako nastolatek występował z programami artystycznymi przed klientami restauracji, pełnił również rolę wodzireja przy specjalnych okazjach obchodzonych w rodzinnym lokalu. Ukończył Armijo High School w Fairfield (Kalifornia), potem pracował w przedsiębiorstwie Aerojet General, produkującym m.in. rakiety balistyczne. Zdecydował się jednak porzucić tę pracę i próbował swoich sił jako artysta komediowy stand-up.

Był m.in. członkiem improwizującej grupy z Los Angeles The Groundlings. W 1967 debiutował w filmie Thoroughy Modern Millie. W latach 70. znany był głównie z ról telewizyjnych, m.in. koreańskiego kapitana Sama Paka w serialu komediowym M*A*S*H (1973-1974) i restauratora Matsuo „Arnolda” Takahashiego w serialu Happy Days (1975-1976). Po sukcesie jaki odniósł w Happy Days próbował sił w sitcomie własnego pomysłu Mr. T and Tina w telewizji ABC, ale serial ten został zdjęty z anteny już po miesiącu. W późniejszym czasie ponownie występował w Happy Days.

Największą sławę przyniosła mu rola mistrza karate Kesuke Miyagiego w filmie Karate Kid (1984), u boku Ralpha Macchio. Został za swoją kreację nominowany do Oscara (dla najlepszego aktora drugoplanowego) oraz do Złotych Globów. Wystąpił również w roli Miyagiego w trzech filmach kontynuujących serię Karate Kid (1986, 1989, 1994). Ciekawostkę stanowi fakt, że w rzeczywistości Morita nie miał nic wspólnego ze sztukami walki ze względu na swoją chorobę z czasów dzieciństwa, a w filmach z serii Karate Kid korzystał z dublera Fumio Demury (który wcześniej był brany pod uwagę do roli Miyagiego, lecz nie zgodził się, twierdząc, że nie ma talentu aktorskiego).

W późniejszych latach grał m.in. w serialu detektywistycznym Ohara (1987-1988), pojawiał się również w odcinkach Słonecznego patrolu. Udzielił też głosu w filmie animowanym Mulan (1998).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był czterokrotnie żonaty; trzy pierwsze małżeństwa, z których miał łącznie pięcioro dzieci, kończyło się rozwodami, czwartą żoną była (od 1993) aktorka Evelyn Guerrero. Zmarł 24 listopada 2005, w wieku 73 lat z powodu niewydolności nerek.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]