Patek Philippe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
PATEK PHILIPPE SA
PATEK PHILIPPE SA
Forma prawna Aktiengesellschaft
Założyciel(e) Antoni Patek, Adrien Philippe
Data założenia 1839
Państwo  Szwajcaria
Siedziba Genewa
Produkty zegarki
brak współrzędnych
Strona internetowa

Patek Phlilippe SA – szwajcarskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją zegarków, założone w 1839 roku.

Historia firmy[edytuj | edytuj kod]

1 maja 1839 dwóch imigrantów z Polski – Antoni Patek (brał udział w powstaniu listopadowym, był dwukrotnie ranny, awansował do stopnia podporucznika i został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari; po upadku powstania musiał udać się na emigrację) i Franciszek Czapek (zegarmistrz) założyli firmę „Patek, Czapek & Cie” w Genewie. Zanim Patek nawiązał współpracę z Czapkiem kupował gotowe mechanizmy zegarków i – wykorzystując swój talent malarski – oprawiał je w ozdobne koperty i sprzedawał z zyskiem. Ich wspólna firma wytwarzała zegarki o wysokiej precyzji mechanizmu na zamówienie m.in. dla polskich emigrantów, a także patriotów w kraju. Były to zegarki kieszonkowe, których koperty ozdabiano miniaturami i napisami o treściach patriotycznych i religijnych.

W 1844 roku Patek spotkał się z francuskim inżynierem, Adrien Philippe w Paryżu, gdzie ten ostatni przedstawił pionierski mechanizm naciągowy z koronką, dzięki któremu nie potrzeba już było używać kluczyka do nakręcania zegarka. W 1845 roku Franciszek Czapek zdecydował się opuścić firmę i kontynuować działalność samodzielnie, firma wówczas zmieniła nazwę na „Patek & Cie”. W 1851 roku Adrien Philippe oficjalnie związał się ze spółką, wówczas ponownie zmieniono nazwę na „Patek Philippe & Cie”. W 1851 roku na wystawie światowej w Londynie firma odniosła spektakularny sukces, firma Polaka otrzymała złoty medal za swoje wyroby. Na dodatek królowa brytyjska Wiktoria kupiła zegarek Patek Philippe i odtąd nosiła go jako broszkę przy sukni. Patka nabył również książę Albert i zamówiła królowa duńska Luiza na prezent dla męża Christiana IX z okazji 25. rocznicy ślubu. Do grona klientów firmy dołączali możni tego świata: papież Pius IX (1867), książę egipski Hussein Kamal (1884), król Włoch Wiktor Emanuel III (1897) i wielu innych władców. Spowodowało to, że zegarki zyskały miano króla wśród marek i marki królów.

Sukcesy swe firma Patek Philippe uzyskiwała dzięki przestrzeganiu następujących zasad Antoniego Patka: jakość produkowanych zegarków musi być utrzymywana na najwyższym możliwym do osiągnięcia poziomie; trzeba umieć wprowadzać nowe wynalazki i rozwiązania konstrukcyjne, które pozwolą uzyskać przewagę techniczną nad konkurencją. Zgon założyciela firmy spowodował konieczność reorganizacji, co zostało dokonane 23 lipca 1877 roku. W skład spółki weszli dodatkowo Antoine Benassy – zięć A. Philippe’a i syn założyciela domu, Leon Pateck. Wkrótce Philippe wciągnął do niej także swojego syna Emila.

W 1901 roku po raz kolejny zmieniono nazwę firmy na „Ancienne Manufacture d’Horlogerie Patek Philippe & Cie, S.A”. W roku 1932 firma została wykupiona przez braci Karola i Jeana Sternów. Od tego czasu do dnia dzisiejszego firma nosi nazwę „Patek Philippe SA”. W 2009 prezesem firmy został Thierry Stern (czwarte pokolenie rodziny Sternów), zaś jego ojciec Philippe Stern prezesem honorowym.

Zegarki[edytuj | edytuj kod]

Zegarek marki Patek Philippe SA

Zegarki marki Patek-Philippe nieprzerwanie zaliczane są do najlepszych i najdroższych na świecie. W 1933 r. firma ustanowiła rekord, konstruując i sprzedając amerykańskiemu bankierowi Henry'emu Gravesowi najbardziej skomplikowany na owe czasy zegarek kieszonkowy z 24 funkcjami. Egzemplarz ten w 1999 r. na aukcji w Nowym Jorku został sprzedany za 11 mln dolarów. W 2014 roku zegarek H.Gravesa ponownie zmienił właściciela, tym razem za 24 miliony dolarów[1]. Około roku 1935 zaprezentowano pierwszy w dziejach firmy zegarek okrętowy z repetycją półgodzinną, a dwa lata później pierwsze zegarki „Word Time” (patent Cottiera) – ref. 515. W 1938 roku powstała „Calatrava” ref. 591 z tachometrem i chronografem oraz ref. 570. Ponadto powstał unikatowy ref. 1505 z rocznym, skaczącym kalendarzem. W 1946 r. powstały pierwsze zegary kwarcowe firmy oraz emaliowane (mapa świata) kieszonkowe „Word Time”. W roku 1953 powstał pierwszy zegarek z naciągiem automatycznym w kolekcji Patek Philippe.

Z okazji 150. rocznicy istnienia, firma wykonała kolejny najbardziej skomplikowany zegarek świata Patek Philippe Calibre 89 (zawiera 33 komplikacje mechanizmu i posiada 1728 elementów). Na początku XXI wieku Patek Philippe skonstruował Star Caliber 2000 z 21 komplikacjami, mający aż 6 indywidualnych patentów na swoje innowacje oraz zegarek z 10-dniową rezerwą chodu (zegarmistrz Y. Meunier i zespół). Patek jest jedną z nielicznych dużych manufaktur nie stosujących obcych kalibrów w swoich zegarkach, wykonujących serie z malowanymi ręcznie w technice emalii tarczami np. „Calatrava”, w 100 kompletach: „Ptaki” z 2000 r. lub „Kwiaty” z 2001 r.

Muzeum[edytuj | edytuj kod]

Otwarte w listopadzie 2001 roku muzeum firmy Patek Philippe to niezwykłe miejsce w Genewie. Elegancki, czterokondygnacyjny budynek z 1920 roku, w którym prezentowana jest kolekcja ponad dwóch tysięcy niezwykłych czasomierzy, automatów, miniaturowych, emaliowanych portretów oraz innych rzadkich eksponatów. Tam w oszklonej gablocie leży dokument – akt naturalizacyjny stwierdzający, że Polak Antoni Patek herbu Prawdzic zostaje Szwajcarem. Z portretu na ścianie spogląda „Antoine Norbert de Patek”, urodzony w „Piasque en Pologne”.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]