Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych
Patriarchal parishes in the USA
Sobór św. Mikołaja w Nowym Jorku
Sobór św. Mikołaja w Nowym Jorku
Państwo  Stany Zjednoczone
 Meksyk
Siedziba Nowy Jork
Data powołania 1970
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Sobór św. Mikołaja w Nowym Jorku
Proboszcz biskup naro-fomiński Jan (Roszczin)
Dane statystyczne
Liczba dekanatów 4
Liczba parafii 32
Liczba klasztorów 1
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Manhattan
Manhattan
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa lokalizacyjna stanu Nowy Jork
Manhattan
Manhattan
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Manhattan
Manhattan
Ziemia40°47′00,7″N 73°57′58,5″W/40,783528 -73,966250

Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych (ros. Патриаршие приходы в США) – struktura grupująca parafie prawosławne na terytorium Stanów Zjednoczonych podległe Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Są to placówki duszpasterskie założone przez misjonarzy rosyjskich w czasie ich pracy w Ameryce Północnej, które po uzyskaniu autokefalii przez Kościół Prawosławny w Ameryce wyraziły wolę pozostania w jurysdykcji patriarchy Moskwy. Katedrą patriarszych parafii jest sobór św. Mikołaja na nowojorskim Manhattanie. Aktualnym zwierzchnikiem patriarszych parafii jest biskup naro-fomiński Jan (Roszczin)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Patriarsze parafie wywodzą się, podobnie jak parafie współczesnego Kościoła Prawosławnego w Ameryce, z misji, jaką od końca XVIII w. prowadził w Ameryce Północnej Rosyjski Kościół Prawosławny. Sukcesy misji sprawiły, że w 1905 została ona przekształcona w archieparchię z dwoma wikariatami. Całość pozostawała w jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do konfliktu między arcybiskupem amerykańskim Platonem a locum tenens patriarchatu moskiewskiego Sergiuszem (Stragorodskim). Konflikt ten wybuchł na tle wymogu lojalności rosyjskich duchownych prawosławnych wobec władz radzieckich i zakończył się zerwaniem więzi kanonicznych. Od 1934 do 1946 obydwie struktury nie utrzymywały ze sobą kontaktów, zaś patriarchat moskiewski powołał do życia Egzarchat Amerykański z metropolitą Beniaminem (Fiedczenkowem) na czele, do którego przeszły te parafie, które poparły stanowisko metropolity Sergiusza (zobowiązanie lojalności). Dopiero w 1970 Rosyjski Kościół Prawosławny stosownym tomosem nadał Kościołowi w Ameryce status autokefaliczny. Egzarchat Amerykański został zlikwidowany, zaś wchodzące w jego skład parafie miały – w zamyśle autorów tomosu tymczasowo – tworzyć strukturę o nazwie Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych. Jej zwierzchnik jest każdorazowo tytularnym biskupem jednego z miast w eparchii moskiewskiej.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych są zgrupowane w następujące dekanaty[2]:

Poza tym jako odrębne jednostki funkcjonują parafia przy soborze św. Mikołaja w Nowym Jorku oraz działający w tym samym mieście męski monaster św. Marii Egipcjanki[2]. Łącznie Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych zrzeszają 32 placówki duszpasterskie[2].

Zwierzchnicy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pospielovsky D., The Russian Church under the Soviet regime 1917-1982, St. Vladimir's Seminary Press, New York 1984, t.I-II, ​ISBN 0-88141-033-0