Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych
Patriarchal parishes in the USA
Sobór św. Mikołaja w Nowym Jorku
Sobór św. Mikołaja w Nowym Jorku
Państwo  Stany Zjednoczone
 Meksyk
Siedziba Nowy Jork
Data powołania 1970
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Sobór św. Mikołaja w Nowym Jorku
Proboszcz biskup naro-fomiński Jan (Roszczin)
Dane statystyczne
Liczba dekanatów 4
Liczba parafii 32
Liczba klasztorów 1
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Manhattan
Manhattan
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Manhattan
Manhattan
Ziemia 40°47′00,7″N 73°57′58,5″W/40,783528 -73,966250

Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych (ros. Патриаршие приходы в США) – struktura grupująca parafie prawosławne na terytorium Stanów Zjednoczonych podległe Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Są to placówki duszpasterskie założone przez misjonarzy rosyjskich w czasie ich pracy w Ameryce Północnej, które po uzyskaniu autokefalii przez Kościół Prawosławny w Ameryce wyraziły wolę pozostania w jurysdykcji patriarchy Moskwy. Katedrą patriarszych parafii jest sobór św. Mikołaja na nowojorskim Manhattanie. Aktualnym zwierzchnikiem patriarszych parafii jest biskup naro-fomiński Jan (Roszczin)[1].

Historia[edytuj]

Patriarsze parafie wywodzą się, podobnie jak parafie współczesnego Kościoła Prawosławnego w Ameryce, z misji, jaką od końca XVIII w. prowadził w Ameryce Północnej Rosyjski Kościół Prawosławny. Sukcesy misji sprawiły, że w 1905 została ona przekształcona w archieparchię z dwoma wikariatami. Całość pozostawała w jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do konfliktu między arcybiskupem amerykańskim Platonem a locum tenens patriarchatu moskiewskiego Sergiuszem (Stragorodskim). Konflikt ten wybuchł na tle wymogu lojalności rosyjskich duchownych prawosławnych wobec władz radzieckich i zakończył się zerwaniem więzi kanonicznych. Od 1934 do 1946 obydwie struktury nie utrzymywały ze sobą kontaktów, zaś patriarchat moskiewski powołał do życia Egzarchat Amerykański z metropolitą Beniaminem (Fiedczenkowem) na czele, do którego przeszły te parafie, które poparły stanowisko metropolity Sergiusza (zobowiązanie lojalności). Dopiero w 1970 Rosyjski Kościół Prawosławny stosownym tomosem nadał Kościołowi w Ameryce status autokefaliczny. Egzarchat Amerykański został zlikwidowany, zaś wchodzące w jego skład parafie miały – w zamyśle autorów tomosu tymczasowo – tworzyć strukturę o nazwie Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych. Jej zwierzchnik jest każdorazowo tytularnym biskupem jednego z miast w eparchii moskiewskiej.

Podział administracyjny[edytuj]

Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych są zgrupowane w następujące dekanaty[2]:

Poza tym jako odrębne jednostki funkcjonują parafia przy soborze św. Mikołaja w Nowym Jorku oraz działający w tym samym mieście męski monaster św. Marii Egipcjanki[2]. Łącznie Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych zrzeszają 32 placówki duszpasterskie[2].

Zwierzchnicy[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Pospielovsky D., The Russian Church under the Soviet regime 1917-1982, St. Vladimir's Seminary Press, New York 1984, t.I-II, ISBN 0-88141-033-0