Przejdź do zawartości

Patricia Urquiola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Patricia Urquiola
Data i miejsce urodzenia

1961
Oviedo

Zawód, zajęcie

architekt, twórca wzornictwa

Narodowość

hiszpańska

Strona internetowa

Patricia Urquiola (ur. 1961 w Oviedo) – współczesna architekt i twórca wzornictwa.

Patricia Urquiola studiowała architekturę w Madrycie oraz na politechnice w Mediolanie, gdzie zdobyła tytuł architekta, ucząc się u współczesnego twórcy architektury Achille Castilioniego. W latach 19901992 odgrywała rolę asystenta profesora w Milan Polytechnic oraz w Ecole Nationale Superieure de Creation Industrielle w Paryżu.

W 1991 rozpoczęła pracę w mediolańskim biurze rozwoju produktu firmy De Padova, współpracując z mistrzem włoskiego wzornictwa – Vico Magistrettim. W 1998 rozpoczęła współpracę, jako dyrektor artystyczny, z włoską firmą Moroso. Wtedy to zdobyła uznanie nie tylko środowiska architektów, ale także szerokiego grona odbiorców.

W 2001 otworzyła własne studio w Mediolanie, zajmujące się wzornictwem, instalacjami i architekturą. Obecnie pracuje dla firm B&B Italia, Driade, Alessi, Cassina i Moroso. Z firmą Hansgrohe zrealizowała jeden ze swoich najważniejszych projektów – wizję metaforycznej łazienki (w ramach projektu Axor WaterDream). Jej kontynuacją była linia łazienkowa Axor Urquiola.

Patricia Urquiola wystawiała swoje prace z zakresu wzornictwa podczas Światowych Dni Innowacji w Poznaniu (październik 2009).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Materiały informacyjne ze Światowych Dni Innowacji w Poznaniu, październik 2009

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]