Patrick Buchan-Hepburn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Patrick Buchan-Hepburn, 1. baron Hailes
ilustracja
Data urodzenia 2 kwietnia 1901
Data śmierci 5 listopada 1974
Gubernator generalny Federacji Indii Zachodnich
Okres od 1958
do 1962
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna
Poprzednik nowy urząd
Następca urząd zlikwidowany

Patrick Buchan-Hepburn, 1. baron Hailes GBE, CH (ur. 2 kwietnia 1901, zm. 5 listopada 1974) – brytyjski polityk, działacz Partii Konserwatywnej, pierwszy i jedyny gubernator generalny Federacji Indii Zachodnich.

Ukończył Harrow School i Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. W młodości był osobistym sekretarzem Winstona Churchilla, a także członkiem rady miejskiej Londynu. W 1931 r. został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Liverpool East Toxteth. Od 1950 r. reprezentował okręg wyborczy Beckenham.

Osiem lat po uzyskaniu mandatu parlamentarnego Buchan-Hepburn został jednym z whipów swojej partii i jednocześnie Lordem Komisarzem Skarbu. W czasie II wojny światowej służył w armii, po czym wrócił do polityki. W latach 19451948 był zastępcą głównego whipa, a następnie głównym whipem. W 1951 r. został parlamentarnym sekretarzem skarbu (odpowiednikiem jednego z polskich wiceministrów finansów). W latach 19551957 był ministrem robót.

W 1957 r. został podniesiony do rangi para jako baron Hailes of Prestonkirk w hrabstwie East Lothian w Szkocji. Niespełna rok później został pierwszym gubernatorem generalnym nowo powstałej Federacji. Ze względu na trwającą budowę konstytucyjnej stolicy, Chaguaramas, rezydował w Port-of-Spain. Pełnił swój urząd aż do rozpadu Federacji w 1962 r. Po powrocie do kraju zasiadał w Izbie Lordów, przewodniczył też Radzie ds. Budynków Historycznych.

Był żonaty z Dianą Mary Lambton, ale zmarł bezpotomnie w wieku 73 lat. Tym samym godność baronów Hailes, choć formalnie dziedziczna, wygasła zaledwie po jednym jej posiadaczu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
nowa kreacja
Baron Hailes
1957-1974
Następca
powrót do domeny królewskiej