Patrick Marber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Patrick Marber
Data i miejsce urodzenia 19 września 1964
Londyn
Zawód scenarzysta
reżyser

Patrick Marber (ur.19 września 1964 w Londynie) – brytyjski pisarz, scenarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Wadham College w Oksfordzie.

Początkowo występował jako aktor specjalizujący się w monologach komediowych. W późniejszym czasie zainteresował się dramatopisarstwem. Jego pierwszą sztuką było „Dealer's Choice” (1995), wystawiane początkowo w Royal National Theatre, a następnie na West Endzie. Tekst ten doczekał się adaptacji na całym świecie (m.in.w Nowym Jorku, Melbourne, Berlinie, Wiedniu i Zurychu).

Druga sztuka Marbera „Bliżej” („Closer”) miała premierę w Royal National Theatre w maju 1997 roku. Tekst stał się międzynarodowym przebojem i doczekał się adaptacji w ponad stu miejscach na całym świecie i w przeszło trzydziestu językach (w Polsce m.in. w reż. Marty Ogrodzińskiej na Scenie Margines Teatru im. Jaracza w Olsztynie, w reż. Karoliny Szymczyk w Teatrze Nowym w Łodzi, w reż. Norberta Rakowskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, czy też w reż. Kuby Kowalskiego, Teatr Nowy w Krakowie, a także w reż. Marcina Sosnowskiego w Teatrze Ateneum w Warszawie).Jego najnowsza sztuka „Howard Katz” miała swą premierę w Royal National Theatre w 2001.

Oprócz reżyserowania własnych sztuk, Marber wyreżyserował także „1953” Craiga Raine’a, „Blue Remembered Hills” Dennisa Pottera, „The Old Neighbourhood” David Mameta czy „The Caretaker” Harolda Pintera. Dał się także poznać jako aktor w sztuce Davida Mameta „Speed-the-Plow” wyreżyserowanej przez Petera Gilla oraz rozlicznych produkcjach filmowych.

W 2004 r. Marber dokonał adaptacji swojej sztuki Bliżej na potrzeby kina. Film Bliżej wyreżyserowany przez Mike’a Nicholsa z Natalie Portman, Julią Roberts, Judem Law oraz Clive’em Owen w rolach głównych okazał się sukcesem i został nominowany do wielu nagród. Obecnie w trakcie realizacji są kolejne dwa filmy, których scenariusze adaptował Marber na podstawie „Asylum” Patricka McGratha oraz „Notes on a Scandal” Zoe Heller.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Dealer's Choice (1995); After Miss Julie (1996) (oparte na dramacie Augusta Strindberga „Panna Julia”; 75 Years of the BBC: A Celebration of BBC Radio, BBC Audiobooks (1997); Closer (1997); Howard Katz (2001); Alan Partridge: Every Ruddy Word (wspólnie z Peterem Baynhamem, Steve’em Cooganem oraz Armandem Iannuccim)(2003); Plays One (dzieła zebrane)(2003)