Paul Bocuse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paul Bocuse
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 lutego 1926
Collonges-au-Mont-d'Or
Zawód szef kuchni
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)
Strona internetowa

Paul Bocuse, (ur. 11 lutego 1926 w Collonges-au-Mont-d'Or w departamencie Rodan) - francuski szef kuchni.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny kucharzy. W wieku 16 lat rozpoczął praktykę w restauracji de la Soierie w Lyonie. W 1944, w wieku 18 lat wstąpił na ochotnika do Armii Wolnych Francuzów i walczył w składzie 1 dywizji. Po zakończeniu wojny powrócił do Lyonu, gdzie uczył się pod kierunkiem Eugénie Braziera, a następnie w Paryżu u Gastona Richarda.

Bocuse zaliczany jest do pionierów nowej kuchni francuskiej (nouvelle cuisine), bardziej dietetycznej niż tradycyjna kuchnia francuska (cuisine classique), podkreślając znaczenie używania wyłącznie świeżych produktów. W 1975 na obiedzie prezydenckim w Pałacu Elizejskim podano jedno z najsłynniejszych dań Bocuse'a - zupę z trufli (soupe aux truffes). Danie to stało się potem wizytówką restauracji Soupe V.G.E. w pobliżu Lyonu (inicjały V.G.E. odnosiły się do prezydenta Valery'ego Giscarda d'Estaing). Jednak najbardziej znaną restauracją Bocuse'a pozostaje od wielu lat l'Auberge du Pont de Collonges, wyróżniona trzema gwiazdkami w przewodniku Michelina. Sieć restauracji tematycznych Bocuse'a, działająca w Lyonie oferuje różne odmiany kuchni francuskiej.

Instytut noszący imię francuskiego kuchmistrza organizuje czteromiesięczne szkolenia z zakresu regionalnej kuchni francuskiej i doboru win dla studentów z dziewięciu uniwersytetów, tworzących sieć Paul Bocuse Worldwide Alliance. W gronie uczniów Bocuse'a znajduje się kilku kuchmistrzów o międzynarodowej sławie, w tym Austriak Eckart Witzigmann, pierwszy kucharz z kraju niemieckojęzycznego, którego restauracja otrzymała trzy gwiazdki w przewodniku Michelina. Przyznawana od 1987 nagroda Złotego Bocusa (Bocuse d'Or) uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla szefów kuchni na świecie.

The Culinary Institute of America w 2011 nagrodził Francuza tytułem Kuchmistrza Stulecia (Chef of the Century). Od 1975 jest komandorem Legii Honorowej.

Syn Paula Bocuse'a, Jérôme kieruje restauracją w pawilonie francuskim w amerykańskim Walt Disney World Resort w Orlando.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]