Paul Breza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paul Joseph Breza lub Paweł Józef Breza, kapłan rzymskokatolicki i działacz kaszubski w Stanach Zjednoczonych, urodzony 23 czerwca 1937 roku w Winonie (stan Minnesota) jako syn Josepha Petera [Józefa Piotra] i Alice Seraphine (Pehler) [Alicji Serafiny] Brezów, którzy byli potomkami kaszubskich imigrantów z Bytowa. Pobierał wykształcenie w Saint Stanislaus Kostka School (Szkoła Świętego Stanisława Kostki), Cotter High School (Gimnazjum Cottera) i na Saint Mary's University of Minnesota (Uniwersytet Maryjny w Minnesocie).

Służba kapłańska[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów w seminarium duchownym, ojciec Breza uzyskał 1 czerwca 1963 roku święcenia kapłańskie w diecezji w Winonie[1]. Podczas niespełna 50. lat czynnej służby kapłańskiej pełnił w tam role: proboszcza, kapelana, nauczyciela i dyrektora, opiekując się ludźmi ze wszystkich warstw społecznych[2]. Na emeryturze, prócz służby w roli archiwisty diecezjalnego[3], zastępował innych księży, zawsze gdy zachodziła taka potrzeba.

Działalność kaszubska w Stanach Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

W 1979 roku, ks. Breza założył Polski Instytut Kultury i Muzeum w Winonie, usytuowane w budynku biura dawnego tartaku, który kupił dwa lata wcześniej. Początkowo zamierzano upamiętnić dziedzictwo Polonii amerykańskiej w Winonie, lecz po wizytach ojca Brezy w Bytowie, które odbyły się w późnych latach 80. oraz w latach 90.[4], w Instytucie Kultury i Muzeum rozwinięto także wątek kaszubski. Dzięki pomocy i przewodnictwu księdza Brezy, Winona i Bytów zostały w 2004 roku[5] miastami partnerskimi, a Bytów po raz pierwszy świętował odbywający się co roku Dzień Winony 26 września 2006 roku[6]. Pod kierownictwem Polskiego Instytutu Kultury, uczniowie z Winony i Bytowa uczestniczą w programie wymiany. Ostatnia z nich miała miejsce w 2012 roku[7].

Wyróżnienia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Paul Breza został publicznie wyróżniony za swoją służbę kapłańską i służbę społeczeństwu amerykańskich Kaszubów, zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych. W 2007 roku jego alma mater, Cotter High School, wyróżniła go swoim trzecim z kolei tytułem „Absolwenta Roku”[8]. W 2008 roku miasto Bytów nadało mu tytuł honorowego obywatela miasta Bytowa. W 2010 roku, ojciec Paul Breza został członkiem Galerii Sław Polskiego Dziedzictwa w Winonie[9].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]