Paul z Diuny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paul z Diuny
Paul of Dune
Autor Brian Herbert
Kevin J. Anderson
Typ utworu science fiction
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 2008

Paul z Diuny – książka z 2008 roku osadzona w Uniwersum Diuny, napisana przez Briana Herberta i Kevina J. Andersona.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Książka podzielona jest części, które odbywają się w dwóch rozdzielonych okresach: młodości Paula Atrydy (sprzed wydarzeń przedstawionych w Diunie) oraz wczesnego dżihadu (wydarzenia pomiędzy powieścią Diuna i Mesjasz Diuny).

Młodość Paula Atrydy[edytuj | edytuj kod]

Dwunastoletni Paul przebywa na planecie Kaladan wraz z rodzicami: księciem Leto oraz jego konkubiną Bene Gesserit - Lady Jessiką. Od wielu lat toczy się spór pomiędzy rodem Ekazów z planety Ekaz oraz hrabią Moritanim z planety Grumman. W związku z sojuszem Atrydów i Ekazów książę Leto decyduje się poślubić córkę arcyksięcia Armanda Ekaza - Illessę. Tuż przed ceremonią ślubną dochodzi do krwawego zamachu w którym ginie Illessa - niedoszła małżonka księcia Leto. W odwecie połączone siły Atrydów i Ekazów rozpoczynają wojnę assasynów z hrabią Moritanim.

Dżihad Muad'Diba[edytuj | edytuj kod]

Po upadku imperatora Shaddama Corrino i wstąpieniu na tron Paula, siły Fremenów walczą na wielu frontach z rodami, które nie chcą podporządkować się rządom Atrydy. Ostatecznie Fremeni zdobywają Kaitain - siedzibę poprzedniego imperatora. Paul sprowadza na Arrakis byłego mistrza miecza rodu Ekazów - Whitmore'a Bludda i powierza mu zadanie wybudowanie majestatycznej siedziby. W międzyczasie przywódca zbuntowanych rodów, Earl Thorvald, planuje zamach na Muad'Diba.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]