Paula Montal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta
Paula Montal
od św. Józefa Kalasancjusza
Paula Montal Fornés
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 października 1799
Arenys de Mar, Hiszpania

Data i miejsce śmierci

26 lutego 1889
Olesa de Montserrat, Hiszpania

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

18 kwietnia 1993
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Kanonizacja

25 listopada 2001
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

26 lutego

Paula Montal (ur. 11 października 1799 w Arenys de Mar, zm. 26 lutego 1889 w Olesa de Montserrat) – święta katolicka, założycielka Instytutu Córek Maryi Sióstr Szkół Pobożnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była najstarszą z piątki rodzeństwa małżeństwa Ramóna Montala i Vicenty Fornés (były to osoby silnie wierzące). Ochrzczono ją w dniu narodzin. W swoim domu rodzinnym nauczyła się czytać i pisać, następnie uczęszczała do szkółki dla dziewcząt, gdzie były nauczane podstawowych przedmiotów. Kiedy Paula miała 10 lat zmarł jej ojciec. Wtedy zaczęła pracować jako hafciarka, koronkarka, by pomoc swej matce w utrzymaniu rodziny. Wkrótce zaczęła także pomagać proboszczowi w katechizowaniu dzieci z parafii. Była członkinią Arcybractwa Matki Bożej Różańcowej.

Obserwując sytuację kobiet wywodzących się z proletariatu dostrzegła wagę zapewnienia im odpowiedniego wykształcenia i formacji chrześcijańskiej. W 1829 przeprowadziła się do Figueres i otworzyła tam szkołę dla dziewcząt. Potem, również z jej inicjatywy, powstały kolejne szkoły: w Arenys de Mar i w Sabadell (obie prowadzone przez pijarów). W placówce w Sabadell nadała wspólnocie ukonkretnioną strukturę opartą na regułach św. Józefa Kalasantego, co było odpowiedzią na sugestie ojców pijarów: Jacinta Felíu i Augustina Casanovasa. 2 lutego 1847 złożyła śluby zakonne wraz z gronem koleżanek, dając tym samym początek Zgromadzeniu Córek Maryi od Szkół Chrześcijańskich. 14 marca 1847 odbyła się w Sabadell pierwsza kapituła generalna zgromadzenia. W 1853 opublikowano konstytucje zgromadzenia. Od 1859 do śmierci przebywała w Olesa de Montserrat, gdzie opiekowała się lokalną szkołą dla dziewcząt[1].

Zmarła 26 lutego 1889 roku w Olesa de Montserrat.

Beatyfikacja i kanonizacja[edytuj | edytuj kod]

BeatyfikowałJan Paweł II w kwietniu 1993 roku, w listopadzie 2001 roku włączył ją do grona świętych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bł. Paula Montal Fornes, w: L’Osservatore Romano, nr 5-6(153)/1993, s.16

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]